Zdravniki
Jeretič: Vlada je v pogajalskem procesu naredila taktično napako
Slovenija | 03.12.2016, 11:47 Andrej Šinko
Vlada se je taktično napačno lotila pogajanj s predstavniki zdravnikov in ostalih sindikatov javnega sektorja, pravi politični analitik Sebastjan Jeretič. Ob tem pojasnjuje, da bi morala dogovor najprej skleniti s sindikati javnega sektorja, nato pa se posebej pogovarjati še z zdravniki. Sogovornik pravi tudi, da znotraj koalicije ni iskrenih želja za predčasne volitve, in opozarja, da je premier Miro Cerar s preglasovanjem na vladi prevzel vso odgovornost za dogovor z zdravniki.
Jeretič pravi, da so odnosi znotraj koalicije daleč od optimalnih, SD in DeSUS pa se po njegovi oceni vse bolj distancirata od odločitev vlade. »Teza predsednika vlade, da izsili svojo odločitev s preglasovanjem na vladi, je vso krivdo in težo teh odnosov v koaliciji prevalila nanj. Zdaj imata SD in DeSUS vso legitimno pravico, da se vsakič, ko bo vlada sprejela nekaj nepriljubljenega, umakneta, pokažeta, da s tem nimata nič, in krivdo zvalita na predsednika vlade. Ta poteza s preglasovanjem jima omogoča, da zaradi tega ne pobereta običajne krivde, ki so je deležne male stranke, ki nekako rovarijo v koaliciji,« pojasnjuje Jeretič.
Po njegovi oceni se je prav pri sklenitvi hitrega dogovora z zdravniki pokazalo pomanjkanje političnih izkušenj in pripeljalo do hude taktične napake v pogajanjih. »Na eni strani imaš eno realno grožnjo, to je enotnost vseh sindikatov javnega sektorja, na drugi pa eno manjšo grožnjo, ki deluje grozeče zaradi stavke. Napaka je bila, da so najprej zaprli manjšo fronto, dali piškotke zdravnikom, in seveda zdaj ostali pričakujejo ne piškotke, ampak torto, ker so že mesece lačni.«
Jeretič meni, da bo ključni moment za obstoj vlade morebitno enostransko ukrepanje v primeru sindikatov javnega sektorja, saj bi takšna odločitev lahko pripeljala do dejanskega padca vlade. »Pričakujem namreč, da bo predsednik vlade, po napovedih, na tak interventni zakon vezal zaupnico, in potem bo zasrbelo roke ali DeSUS ali SD, za SD sicer manj verjamem v to, da prekine to sedanjo situacijo.«
Za obstoj koalicije bo ključen tudi 12. december, dan, ko mora ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc predstaviti zdravstveno reformo. Jeretič meni, da nihče ne pričakuje genialnih rešitev. »Predvsem zaradi informacij, da se določene delovne skupine sploh še niso sestale, in karkoli bo napisanega v teh dveh tednih, bo napisano bolj po pameti in čez noč. Lahko se pa zgodi, da z nekim paketom ustrezne zakonodaje izvedejo vsaj nek PR blef, ki bi potešil partnerje in določene, vsaj režimske medije,« pravi sogovornik, ki dodaja, da za ministrico največji problem predstavlja pomanjkanje časa, velika ovira pa je tudi njena nepripravljenost na dialog. Zato Jeretič ocenjuje, da bo predlagana reforma deležna številnih kritik.