Laris Gaiser
Gaiser pričakuje prispevek Trumpa pri krepitvi odnosov med EU in ZDA
Svet | 16.11.2016, 16:27
Po izvolitvi Donalda Trumpa za novega predsednika ZDA so se iz Bruslja vrstili številni odzivi. Različni predstavniki Evropske unije so predvsem poudarjali nadaljnje prijateljske odnose s svetovno velesilo ter pozivali k dobremu sodelovanju in utrjevanju mostov čez Atlantik tudi v prihodnje. Posebej so se zaradi Trumpove zmage sešli zunanji ministri povezave, saj naj bi bilo čezatlantsko razmerje zdaj precej negotovo. A geopolitični analitik Laris Gaiser, nasprotno, prav tu pričakuje velik Trumpov prispevek.
"Trump je razumel eno zelo preprosto zadevo: da je močna Amerika mogoča, če so močni evropski partnerji. Evropski partnerji pa so lahko stabilni in živijo v miru, če imajo vsaj dobre odnose z Rusijo," je poudaril Gaiser. Novoizvoljeni predsednik ZDA bo po njegovih besedah sprva odigral izolacijsko politiko, katere cilj bo preveriti odzive najtesnejših partnerjev, to je držav Nata, in velikih sil po svetu. Šele nato bo začel vleči prve poteze na mednarodnem parketu. "Da bo kredibilen partner, bo moral rešiti tudi Ameriko, ki je v globoki socialni krizi. Zato je toliko govoril o tem, da je prva na vrsti Amerika." Gaiser je prepričan, da bo Trump sprejel misijo stabilizacije vsega sveta, ki po administraciji Baracka Obame potrebuje novo ravnovesje moči. "Že leta govorim, da je bil Obama daleč najslabši predsednik ZDA v zgodovini te države, kar pomeni, da je bil eden najslabših voditeljev na mednarodnem parketu. Kar pušča za sabo, je velik kaos po vsem svetu. Evropejci smo ga občutili. S svojo kožo smo plačali njegovo finančno špekulacijo, celo prilagajali smo svoja pravila ZDA, potem ko je poskušal reševati banke."
Trump ve, da ZDA potrebujejo sporazum TTIP
Gaiser je poudaril tudi, da Evropa takšna, kot je, ne more naprej. "Sami pri sebi moramo razčistiti, kaj želimo biti. Potem smo lahko verodostojen partner." Veliko je bilo ugibanj, kaj bo zdaj s sporazumom TTIP. "Mislim, da Trump sam ve, da Amerika potrebuje sporazum TTIP. Z njim se bo postavila nova ureditev mednarodnega upravljanja. Ko enkrat združiš Severno Ameriko in Evropo ter temu dodaš še pogodbo z državami na Pacifiku, narediš največji trgovski sistem na svetu. Vanj vključiš 75 odstotkov svetovnega BDP-ja. To pomeni, da si upravljanje sveta postavil na gospodarske temelje. To je v interesu ZDA. Če bodo pogajanja takšna, kot je treba, je to tudi v interesu Evropske unije. Še vedno mislim, da imamo precej več skupnega z ZDA in Rusijo kot s Kitajsko ali Bližnjim vzhodom." A Gaiser verjame, da dinamika pogajanj o sporazumu TTIP ne bo tako hitra, kot je bila v zadnjem obdobju. "Stvari bodo narejene malo drugače. Kako, težko napovem."