Jože BartoljJože Bartolj
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik
Papež pozdravlja romarje (foto: Radio Vatikan)
Papež pozdravlja romarje

Papež pri avdienci: Postanimo vsi orodja Božjega usmiljenja!

Svet | 09.11.2016, 10:38 Marjana Debevec

Papež Frančišek je današnjo katehezo posvetil dvema deloma usmiljenja in sicer obiskovati bolnike in zapornike. Jezus se je namreč v treh letih svojega javnega delovanja vedno srečeval z bolniki vseh vrst, jim bil blizu in jih je ozdravljal. Poleg bolnikov, pa tudi zaporniki živijo v omejenosti svobode. Vendar pa nam je Jezus dal možnost, da živimo svobodni kljub bolezni ali zaporu.

Človek v bolezni pogosto doživi veliko osamljenost, zato mu družba pomeni toliko kot zdravilo. »Nasmeh, božanje, stisk roke so preprosta dejanja, vendar so še kako pomembna za tistega, ki se čuti prepuščenega samemu sebi«, je dejal Frančišek in nas povabil, naj bolnikov ne puščamo brez tolažbe, nas pa brez tega, da bi nas njihova bližina obogatila. »Bolnišnice so danes katedrale bolečine, kjer pa do izraza prihaja tudi moč ljubezni, ki podpira in kaže na sočutje

Na enak način je papež spregovoril tudi o zapornikih. Delo usmiljenja nas vabi, naj ne obsojamo nikogar, čeprav so ti ljudje kršili zakone. »Karkoli je že storil zapornik, je od vedno ljubljen od Boga. Kdo lahko vstopi v notranjost njegove vesti, da bi izkusil, kar doživlja on? Kdo lahko občuti njegovo bolečino in obžalovanje?«, se je vprašal Frančišek in ob tem opozoril na pomanjkanje svobode, ki je ena najtežjih stvari za človeka, pa tudi na nečloveške pogoje, ki vladajo v nekaterih zaporih po svetu.

Vsi naj bi zanje postali orodja usmiljenja, je zatrdil Frančišek in povedal, da pogosto razmišlja o zapornikih ter se sprašuje, kaj jih je pripeljalo do različnih slabih dejanj. »Obenem pa čutim, da vsi potrebujejo bližino in nežnost, saj Božje usmiljenje dela čudeže. Koliko solz sem videl na obrazih zapornikov, ki mogoče nikoli prej niso jokali. To pa samo zato, ker so se čutili sprejete in ljubljene«, je še dejal sveti oče in nas povabil, naj vsi postanemo orodja Božjega usmiljenja, da bi povrnili bližnjim veselje in dostojanstvo.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

p. Damjan Ristić (photo: Jaka Korenjak) p. Damjan Ristić (photo: Jaka Korenjak)

Globine: Je ateizem neke vrste vera? #videopodkast

»Razlika med ateistom in teistom je namreč ta - če je za ateista samo materialni pozitivni vzrok, je za teista potem še duhovni vzrok. Ateist živi samo v materialnem svetu, medtem ko teist živi ...