GZS politikom: Ne igrajte se z javnimi financami
Politika | 30.11.2016, 11:46 Petra Stopar
Predlog koalicijske SMC, da 2. januar postane dela prost dan, je po mnenju Gospodarske zbornice Slovenije zelo nestrokoven in nekorekten tudi do gospodarstva.
Kot smo že poročali, je SMC za danes napovedala vložitev zakonske spremembe po skrajšanem postopku, medtem ko je bila še lansko pomlad proti temu predlogu. Takrat ga je v parlament vložila ZL. Danes so javne finance po oceni SMC dovolj stabilne za takšno spremembo.
Še en praznični dan se dobro sliši, a če je tako, v SLS vlado pozivajo k znižanju davka na dodano vrednost na raven pred Zujfom. „Pozdravljamo pobudo, da se znova uvede 2. januar kot dela prost dan, še prej pa bi morala vlada z znižanjem stopenj DDV nazaj na 8,5 odstotka in 20 odstotkov ter poskrbeti za socialno najšibkejše,“ pravi predsednik SLS Marko Zidanšek. „Zvišanje DDV je bil sprejet kot začasen ukrep in če so javne finance res tako stabilne, kot pravijo v vladi, naj naprej pomislijo, kako življenje olajšati 100.000 brezposelnim, za katere je žal vsak dan dela prost dan,“ dodaja.
Medtem ko bi predlog uvedbe 2. januarja kot dela prostega dne v SD podprli, pa bi ga v Desus samo, če se v prihodnjem letu za regres upokojencev nameni 40 in ne 19 milijonov evrov, pravi predsednik stranke Karl Erjavec. Če se v SMC s tem ne bodo strinjali, potem je njihov predlog „gola populistična poteza,“ dodaja.
V času, ko se koalicija ukvarja s številnimi težavami zaradi sporazuma s sindikatom Fides in zaustavitvijo pogajanj z drugimi sindikati javnega sektorja, so v Svizu ocenili, da gre pri predlogu SMC za „skrajni cinizem oblasti“ in da mora vlada povedati, ali je dovolj denarja ali je treba še varčevati.
Ne glede na to, da se je gospodarska rast v tretjem četrtletju letos povečala za 2,7 odstotka, pa ima Slovenija glede na svoj bruto domači proizvod višjo javno porabo kot Višegrajska skupina in povprečje v Evropski uniji, opozarja Gospodarska zbornica Slovenije (GZS). „V takšnem času je govoriti o tem, da je situacija stabilnejša, kot je bila, neodgovorno in nedržavotvorno,“ opozarja Goran Novković.
Politike pozivajo, naj se „ne igrajo z javnimi financami s ciljem, da bodo ostali na oblasti“. „Na drugi strani pa boste čez nekaj let spet ogrozili Slovenijo, tako kot ste jo leta 2013. To je tista nevarnost, na katero opozarjamo. Nič ne bi bilo narobe, če bi imeli 2. januarja tudi dopust, če se ne bi dogajale druge anomalije. Za primerjavo: 40 milijonov za 6800 zdravnikov, pa vlada ni našla močnega glasu proti temu, da je bilo samo dvakrat več, 90 milijonov evrov, nabranih za 700.000 zaposlenih v gospodarstvu in javnem sektorju,“ je še bil kritičen Novković in sklenil, da je „velik problem, če nimamo vlade s hrbtenico“.