Andrea Tornielli v našem studiu
Vatikanist Andrea Tornielli: Novinar mora dati spoštovanje vsakemu človeku
Slovenija | 24.11.2016, 15:00 Marjana Debevec
V Sloveniji se je danes in včeraj mudil avtor knjige pogovorov s papežem Frančiškom Božje ime je usmiljenje. Papeževega najljubšega novinarja in najsposobnejšega vatikanista, kot ga pogosto označujejo svetovni mediji, je včeraj v Cankarjevem domu gostila založba Družina. Za naš radio pa je spregovoril o svojih srečanjih s papežem, o bistvenih poudarkih njegovega papeževanja, o kritikah, ki jih sveti oče doživlja z ene in druge strani, o njegovem odnosu do medverskega in ekumenskega dialoga, pa tudi do migrantov in ubogih.
Torniellija, avtorja skoraj 60 knjig o papežih in Cerkvi, novinarja dnevnika La stampa in urednika portala Vatican insider, smo med drugim vprašali, kako gleda na družbena omrežja. Prepričan je, da so sama po sebi nekaj dobrega, prinašajo pa tudi tveganje. Ko smo namreč pred ekranom, se tudi v katoliškem krogu zgodi, da uporabljamo sovražni in zaničevalni jezik do drugega človeka. »Uporabljamo namreč besede in izraze, ki jih ne bi uporabili, če bi imeli to osebo pred seboj. In ta sovražni jezik je nekaj strašnega, če ga uporabljajo ljudje, ki se imenujejo kristjani. Na ta način namreč virtualno ubijemo človeka«.
Drugo veliko tveganje socialnih omrežij pa je v tem, da smo preplavljeni z različnimi komentarji, ki včasih lahko prekrijejo resnico. Zato verjamem, da je poklic novinarja v tem, da uspe dobro predstaviti resničnost, je zatrdil Tornielli in ob tem izpostavil pomembno lastnost novinarja, ki je spoštovanje dostojanstva vsakega človeka. Ko se je pogovarjal s papežem Frančiškom, se ga je globoko dotaknila njegova zgodba, ko je kot rektor jezuitskega kolegija pomagal materi dveh otrok, ki je bila zaradi občasne zaposlitve prisiljena opravljati tudi delo prostitutke, da je preživela svoja otroka.
»Nekega dne v času božičnih praznikov je ta žena prišla do Bergoglia. Rekla mu je: Prišla sem, da bi se vam zahvalila. Bergoglio ji je odgovoril: Torej ste dobili paket s hrano, ki smo vam ga poslali... In ona: Da, da, tudi zato. Vendar pa bi se vam rada zahvalila zato, ker me v vsem tem času niste nikoli nehali klicati gospa.« To dostojanstvo je bilo po besedah Andree Torniellija še pomembnejše od materialne pomoči. »To nam lahko pomaga razumeti, kaj pomeni spoštovanje; kaj pomeni gledati na druge v njihovem dostojanstvu. Ni pomembno, če so grešniki, če živijo v neurejenih razmerah. Mi smo objekt usmiljenja in ne moremo gledati na druge brez tega spoštovanja in tega usmiljenja. Mislim, da je to resnična skrivnost krščanstva«, je za naš radio še dejal vatikanist Andrea Tornielli. Celotnemu obsežnemu pogovoru z njim boste lahko prisluhnili v pred božični oddaji Pogovor o.