AUDIO: Nadškof Cvikl karitativnim sodelavcem: Problem je, če ljudje v naših dejanjih ne prepoznajo Boga
Cerkev na Slovenskem | 23.11.2016, 14:40 Petra Stopar
Za Slovensko Karitas je današnji dan še posebej prazničen. Več kot tisoč prostovoljcev in karitativnih sodelavcev se je opoldne zbralo na Ponikvi, kjer so pred rojstnim dnem blaženega škofa Antona Martina Slomška, 26. novembrom, obhajali romarsko sveto mašo. Slovesno somaševanje je vodil predsednik Slovenske Karitas in mariborski nadškof Alojzij Cvikl, pri oltarju pa se mu je pridružil tudi celjski škof Stanislav Lipovšek ter več kot 50 duhovnikov.
Ponikvo so dopoldne zavzeli prostovoljci Slovenske Karitas. Prišli so od vseh koncev domovine in se najprej v molitvi nato ta povezali pri sveti maši.
Nadškof metropolit Alojzij Cvikl, sicer predsednik Slovenske Karitas, je v nagovoru po evangeliju spomnil, da tudi danes mnogi vidijo svoje življenje kot breme. Drugi spet čutijo utrujenost ali naveličanost. Vzrokov za to je po njegovih besedah več: »Najprej je lahko to izguba službe ali brezposelnost; to je lahko delo, ki ni pravično nagrajeno, bolezen, ki je daljša ali neozdravljiva, pokojnina, ki je tako nizka, da je težko z njo preživeti iz meseca v mesec … Spisek vseh problemov je vsako leto daljši. Toda, to, kar življenje dela težko, je ne na koncu tudi pomanjkanje razumevanja, razni konflikti, z drugo besedo, občutek, da človek ni sprejet, da ni ljubljen.«
Nadaljeval je, da je služba Karitas odgovor na njegovo osebno izkustvo doživetja bližine usmiljenega Boga, ko je začutil, kako se je Bog nanj osebno ozrl, kako je od njega ljubljen, kako ga je ozdravil in njegovo srce napolnil s svojo bližino. »Ko imam to osebno izkustvo, se v meni rodi želja, da to, kar sem prejel, delim drugim. To je tisto, pri čemer je Karitas drugačna od mnogih drugih humanitarnih ustanov. Na ta način je Karitas ustanova, ki na človeka gleda drugače, saj nanj gleda celostno, z duhovnega in materialnega vidika. Tako je Karitas nekaj posebnega med humanitarnimi organizacijami, saj svoje poslanstvo opravlja v imenu Boga in zato človeku prinaša Božje usmiljenje in bližino Boga. Sodelavci in prostovoljci Karitas se zato ne zadovoljimo, če lajšamo le materialne stiske, ampak skušamo hkrati prepoznati in odgovoriti tudi na človekove duhovne stiske.«
Po nadškofovih besedah je pomembno, da tisti, ki je deležen naše pomoči, začuti, da je po naših dejanjih, deležen sočutja Boga. »Problem je večkrat v tem, če ljudje iz naših dejanj ne prepoznajo Boga in ga ne častijo. Seveda je zato pri našem poslanstvu zelo pomembna naša osebna vera, naša povezanost z Bogom: po molitvi, zakramentih, predvsem še tukaj mislim na naš odnos do sv. evharistije.« Ob tem se je navezal na pomen službe izrednih delivcev svetega obhajila: »Prepričan sem, da je med sodelavci Karitas kar nekaj kristjanov, ki cenijo sveto evharistijo in so primerni, da bi prevzeli službo izrednih delivcev svetega obhajila. Seveda je za to službo potrebna najprej temeljita osebna, duhovna in bogoslužna priprava.«
Karitas je v Sloveniji dejavna v približno 459 župnijah od koder pa prihaja 11 tisoč prostovoljcev. To je podatek, ki razveseljuje in nas navdaja s hvaležnostjo, je bilo slišati na Ponikvi. Pridigi nadškofa Cvikla boste lahko v celoti prisluhnili ob 18.30 v sklopu Mozaika dneva, lahko pa jo poslušate tudi na povezavi ob članku.
Vrhunec dneva »Klic dobrote« za družine v stiski
Romarji so se s Ponikve odpravili v Celje, kjer bodo vsak čas prisostvovali javni generalki 26. dobrodelnega koncerta Slovenske Karitas »Klic dobrote«. Ob 20h bosta koncert poleg našega radia neposredno prenašala Televizija in radio Slovenija. Številni nastopajoči bodo s svojim prostovoljnim nastopom nagovorili slovensko javnost. Zbiranje sredstev za družine v stiski že poteka. Do koncerta je možno darovati na številko 01 300 59 66 - v času koncerta pa na 01 472 00 11.