Jože BartoljJože Bartolj
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik
Slovesnost v Vipavi (foto: p. Ivan Rampre)
Slovesnost v Vipavi

Vipava praznovala 25. obletnico ustanovitve škofijske gimnazije

| 21.11.2016, 11:03 Marjana Debevec

V Logu pri Vipavi so včeraj popoldne s sveto mašo v romarski cerkvi začeli dvojno praznovanje: 65-letnico Malega semenišča in 25-letnico Škofijske gimnazije Vipava. Slovesnosti sta se udeležila škofa Jurij Bizjak in Metod Pirih, pa tudi predsednik države Borut Pahor, ki je ravnatelju Vladimirju Anželju podelil državno priznanje, ki ga podeli tistim, ki prispevajo k temu, da je naša domovina boljša.

V 65-ih letih je bilo v malem semenišču prek 500 gojencev, od tega je več kot dvesto duhovnikov. »Škofijska gimnazija in dijaški dom sta na nek način otroka in dediča semenišča, pa tudi »vredna naslednika«, je med sveto mašo dejal škof Jurij Bizjak.

Maši je sledila akademija z naslovom 25 + @ srčnih. V začetku je zbrane goste pozdravil ravnatelj gimnazije Vladimir Anžel, ki je dijakom škofijske gimnazije takole dejal: »Samo srčni ljudje zmorejo srčnost izžarevati v okolico in samo srčni ljudje zagotavljajo vsem nam srečne prihodnje čase.«

ravnatelj Vladimir Anžel
ravnatelj Vladimir Anžel © p. Ivan Rampre

Zbrane pa je nagovoril tudi predsednik države Borut Pahor. »Sloves škofijske gimnazije je znan vsej Sloveniji. Poleg tega, da tukaj mladim predajate znanje, kar je vrednota sama po sebi, se, kolikor je meni in širši javnosti znano, trudite, da bi mlade ljudi vzgojili v duhu tistih vrednot, ki tudi po mojem mnenju povezujejo našo državo, oz., če rečem v srčnem smislu, našo domovino.«

predsednik države Borut Pahor
predsednik države Borut Pahor © p. Ivan Rampre

Slavnostni govornik na akademiji je bil Vinko Lapanje, ki je v Malem semenišču preživel kar 29 let: štiri leta, od 1965 do 1969, kot gojenec, od leta 1976 naprej pa še kot vzgojitelj in kasneje ravnatelj in rektor. »Semenišča in srednja verska šola sta delovala po dobroti in požrtvovalnosti primorskih duhovnikov in vernikov. Po župnijah niso zbirali le finančnih sredstev, ampak tudi pridelke in hrano. Vipavci so bili ponosni, da imajo v svoji sredi semenišče,« je dejal Lapanje.

slavnostni govornik Vinko Lapanje
slavnostni govornik Vinko Lapanje © p. Ivan Rampre

Škof Jurij Bizjak parafriziral Einsteina in dijakom zaželel, naj »draga gimnazija, tvoja znanost ne bo nikoli hroma, temveč naj bo vedno bolj poskočna. In naj tvoja vera, ne bo nikoli slepa, temveč naj bo vedno bolj razumna. Opremljaj se z obema kriloma, z vero in razumom«, je dejal škof Bizjak in ob tem podelil dve priznanji: Mariji Kodele za vestno in požrtvovalno skrb za čistočo v prostorih šole ter za tiho skrb za šolsko kapelo, Tatjani Božič, ki je z gimnazijo povezana od nastanka kot profesorica slovenskega jezika, pa za »kvalitetno pedagoško delo, za vzpostavljanje medosebnih odnosov in za pričevanje osebne vere«.

škof Jurij Bizjak in Tatjana Božič
škof Jurij Bizjak in Tatjana Božič © p. Ivan Rampre

Po nagovorih in podeljevanju priznanj je v športni dvorani spregovorila še umetnost. Preplet glasbe, slik in besed so ustvarili sedanji in nekdanji dijaki ŠGV: recitatorji, šolski bend, mešani zbor in simfonični orkester pod vodstvom dirigentke Mete Praček.

Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

p. Damjan Ristić (photo: Jaka Korenjak) p. Damjan Ristić (photo: Jaka Korenjak)

Globine: Je ateizem neke vrste vera? #videopodkast

»Razlika med ateistom in teistom je namreč ta - če je za ateista samo materialni pozitivni vzrok, je za teista potem še duhovni vzrok. Ateist živi samo v materialnem svetu, medtem ko teist živi ...