Brezjanski pogovori
Brezjanski pogovori tokrat posvečeni dr. Alojziju Merharju
| 19.11.2016, 17:03 Marjana Debevec
Pri Mariji Pomagaj na Brezjah so se zgodaj popoldne končali letošnji brezjanski pogovori, ki jih že tradicionalno pripravlja tamkajšnji Frančiškanski Marijanski center. Tokrat so bili posvečeni stolnemu kanoniku dr. Alojziju Merharju s pesniškim imenom Silvin Sardenko. Ker je precej pesmi in pesnitev posvetil Mariji, so ga začeli imenovati kar „marijanski pesnik“.
Ob prihodu v dvorano nas je čakala drobna knjižica z naslovom »Stolni kanonik dr. Alojzij Merhar – Silvin Sardenko, ob 140-letnici rojstva in ob 100-letnici izida njegove pesniške zbirke Nebo žari. Napisal jo je prof. Bogo Jakopič, dober poznavalec sopotnika slovenske moderne, ki še ni prav ovrednoten.
Med viri, iz katerih je zajemal, je bila tudi njegova mama, ki je Silvina Sardenka dobro poznala. Nekaj odlomkov iz knjižice in več Sardinkovih pesmi nam je posredovale igralec Pavle Ravnohrib. Profesorica jezikoslovja Martina Orožen, odlična poznavalka svetih bratov Cirila in Metoda in njune upodobitve v slovenski literaturi je predstavila dela Silvina Sardenka, ki jih je posvetil apostoloma Slovanov. Posebno pozornost je namenila dramskim tekstom, katerih dogajanje je Sardenko postavil na slovenska tla, v čas, ko sta šla Ciril in Metod skozi naše kraje v Rim in nazaj.
Sredi pogovorov nas je z obiskom presenetil apostolski nuncij v Sloveniji nadškof Juliusz Janusz, in spregovoril o pomenu petja pri bogoslužju, zlasti Marijinih pesmi, po katerih smo znani Slovenci in tudi Poljaki.
Za njim je Prof. cerkvene glasbe, salezijanec Štefan Ferenčak spomnil na Sardenkova uglasbena besedila. To niso le pesmi: Nebo žari, Večerni Ave ter Polje, kdo bo tebe ljubil. Vsaj sedemdeset različnih je in to od triintridesetih skladateljev. Silvin Sardenko je zadnja leta precej časa preživel v Rogaški Slatini, ki je dobila posebno mesto v njegovih zapisih.
O njih je spregovoril prof. jezikoslovja Marko Jesenšek. Kot nam je razkril, je bil Sardenko ne le pesnik, dramatik in potopisec ampak tudi zgodovinar. Predavatelji so s seboj prinesli večino del, ki jih je napisal Alojzij Merhar - teh je kar 37 – tako smo si jih lahko ogledali.
Brezjanske pogovore smo sklenili s precej drzno mislijo predsednika Frančiškanskega Marijanskega centra p. Leopolda Grčarja, da je bil Silvin Sardenko mučenec. V hudem mrazu je februarja 1942 precej časa čakal pred italijanskim sodiščem, da bi branil znanca. Pri tem je dobil pljučnico in v nekaj dneh umrl.