Maja MorelaMaja Morela
Miha MočnikMiha Močnik
Petra StoparPetra Stopar
Marta Jerebič (foto: Izidor Šček)
Marta Jerebič

Pregled domačih dogodkov od 11. - 18. 11. 2016

Slovenija | 19.11.2016, 07:00 Marta Jerebič

Stavka zdravnikov, sprejemanje proračuna in kongres Nsi so minuli teden odmevali na političnem področju. V Cerkvi na Slovenskem so zapirali svetoletna vrata, potekali so Nikodemovi večeri. Petek je bil v znamenju tradicionalnega slovenskega zajtrka, na Radiu Ognjišče pa se pripravljamo na 22. rojstni dan.

 

POLITIKA

Stavka zdravnikov

Vlada ni podprla zahteve Fidesa za izstop zdravnikov iz enotnega plačnega sistema. Pojasnjuje ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc: "Razlogi za takšno stališče vlade so v tem, da zgolj izstop zdravnikov iz sistema plač v javnem sektorju ne bi avtomatično pomenil več denarja za zdravnike. Poleg tega so pri enotnem sistemu zagotovljena transparentnost, primerljivost delovnih mest in izvajanje socialnega dialoga. Takšen sistem nudi tudi celovit pregled in nadzor nad maso plač v javnem sektorju, kar je zelo pomembno za vodenje fiskalne vzdržanosti in stabilnosti javnih financ."

Predsednik Fidesa Konrad Kuštrin pa je dejal, da je bila zahteva za izstop zdravnikov iz enotnega plačnega sistema alternativa.

Zdravniki so stavko začeli 8. novembra v obliki 40-urnega tedenskega delovnika. A že to je v mnogih zdravstvenih zavodih povzročilo težave, odpadale so že številne zdravstvene storitve, zlasti operacije.

Državni zbor: proračun, pitna voda, pariški sporazum

Kljub neusklajenim postavkam za plače je državni zbor ob obstrukciji opozicije minuli teden sprejel proračun za leti 2017 in 2018. Vlada pričakuje, da ji bo uspelo dogovor s sindikati doseči do začetka novega proračunskega leta. V nasprotnem primeru napoveduje enostranske ukrepe, saj mora masa za plače ostati v načrtovanem obsegu.

Vlada sicer načrtuje več kot prepolovitev primanjkljaja - s 681 milijonov evrov v letu 2017 na 306 milijonov evrov v letu 2018. To pomeni 0,7 odstotka bruto domačega proizvoda. Kako ji bo to uspelo, pa še ni povsem jasno. Tudi Evropska komisija ocenjuje, da obstajajo tveganja neskladnosti slovenskega proračunskega načrta za leto 2017 z evropskimi pravili.

Jožef Horvat iz NSi je dejal, da smo se znašli v nenormalni situaciji, ko vlada pride v DZ s proračunskima predlogoma za 2017 in 2018, se pa še sploh ni dogovorila s sindikati javnega sektorja ali proračun strokovno ovrednotila.

Državni zbor je med drugim potrdil še ratifikacijo pariškega sporazuma in vpis pravice do pitne vode v ustavo. Pri slednjem so poslanci SDS in Nsi že prej napovedali, da ne bodo podprli predlaganih ustavnih sprememb, a prav tako jim ne bodo nasprotovali. SDS je vladi očitala, da izkorišča to priložnost zgolj za ustvarjanje vtisa v javnosti.

Kongres Nsi

Ljudmila Novak ostaja predsednica N.Si. Na 10. strankinem kongresu prejšnjo soboto v Brežicah je prejela več kot 90-odstotno podporo delegatov. V svojem govoru je poudarila krščanske korenine stranke in se zavzela za povezovanje na programski sredini. Ljudi vabi k sodelovanju v tako imenovanem tretjem stebru, ki bi lahko prevzel odgovornost za prihodnost Slovenije.

»Vabimo vse tiste, s katerimi lahko uresničimo naš program, kar smo si zadali. Izpeljali bomo vrsto srečanj s predstavniki civilne družbe, strankami, ki podpirajo naš program, posamezniki, skratka s tistimi, ki prepoznajo, da je v Sloveniji treba nekaj spremeniti in da samo ta blokovska delitev na leve in desne ni dovolj za prihodnost Slovenije.«

N.Si se je v kongresni izjavi zavzela tudi za močno gospodarstvo, pravično domovino in varno življenje.

Delo komisije za prikrita grobišča

Predsednik komisije za reševanje vprašanj prikritih grobišč, Jože Dežman, je povedal, da se pri urejanju prikritih vojnih grobišč vzpostavlja normalno stanje. Dela v Hudi Jami nemoteno potekajo, doslej so iz rova svete Barbare iznesli že 650 posmrtnih ostankov žrtev. Ocenjujejo, da bo število žrtev večje od predvidevanega, več kot 3500. Dela v Hudi Jami naj bi se končala do konca prihodnjega leta.

CERKEV

Sklep leta usmiljenja

Končujemo sveto leto usmiljenja. V stolnicah in romarskih cerkva po svetu so slovesnosti zapiranja svetih vrat večinoma potekale prejšnji konec tedna. Nadškof Stanislav Zore je pri tem obredu v ljubljanski stolnici poudaril, da moramo biti še naprej: »usmiljeni do vsakega človeka, ki ga prinese pot na našo pot. Srce, ki ostaja odprto za usmiljenje, naj bo sad tega svetega leta. Če bomo živeli usmiljenje, tudi v naši najožji okolici, lastni družini, celo v svojem srcu, ne bo nikogar, ki bi bil prezrt, zapostavljen, zasmehovan, ki bi ga doživljal kot nevrednega.«

Omenimo še nekaj drugih misli, ki so jih ob zapiranju svetih vrat izrekli drugi škofje. Škof Jurij Bizjak je v koprski stolnici poudaril, da tako telesna kakor duhovna dela usmiljenja niso nikoli dokončana, treba jih je le videti. Škof Peter Štumpf je v murskosoboški stolnici dejal, da se zapirajo sveta vrata usmiljenja, ne zapirajo pa vrat stolne cerkve. Tudi ljubljanski pomožni škof Franc Šuštar je v stiški baziliki dejal nekaj podobnega, namreč da se sveta vrata res zapirajo, a Gospod odpira druga vrata, ponuja nam nove možnosti za življenje po veri. Sveto leto je bilo po njegovih besedah kateheza, kdo je naš Bog in kako nas ljubi. Kateheza, kdo je naš bližnji in kako smo lahko usmiljeni.

Teden zaporov

Z letom usmiljenja je povezan tudi letošnji teden zaporov od 13. do 19. novembra. Njegov namen je opomniti kristjane, da bi se zavedali potreb zapornikov, njihovih družin, žrtev kaznivih dejanj, zaposlenih in vseh drugih, ki skrbijo za zapornike. Potekal je pod geslom Gospod, usmili se.

Zaporniški vikar Robert Friškovec ob tem pojasnjuje, da imajo zaprte osebe različen odnos do duhovne oskrbe. »Približno tako kot izven zapora. Nekaterim je to spodbuda, nekaterim je uteha, nekaterim pa je zgolj rutina,« je pojasnil in dodal, da želi »zaprte osebe najprej slišati in imeti kot del svojega življenja kot vsebino, ki napolnjuje človeka«.

DRUŽBA

Nikodemovi večeri

V Ljubljani in Mariboru so se v ponedeljek začeli letošnji Nikodemovi večeri. Tokrat so posvečeni papeževi apostolski spodbudi Radost ljubezni. V ospredju je torej družina, osvetljena z različnih zornih kotov. V Mariboru so potekali en teden, v Ljubljani se bodo končali 24. novembra. V četrtek pa so v obeh mestih okrogle obletnice Nikodemovih večerov praznovali s sveto mašo.

»Nikodemovi večeri želijo v nas poglabljati dar vere in v nas prebujati razpoloženje za sprejem Božjega vstopanja v naše življenje. Največji naš problem današnjega je naveličanost in ravnodušnost. Vesel sem bil, ko sem videl, da se vas je vsak večer zbralo lepo število poslušalcev, ki niste bili samo poslušalci, ampak so se v vas prebudila nešteta vprašanja, ki jih nosite v sebi,« je ob 40. obletnici Nikodemovih večerov v Mariboru dejal nadškof Alojzij Cvikl. V Ljubljani pa so obeležili zlati jubilej, torej 50. obletnico.

Življenje je pot

Zavod sv. Stanislava je v torek pripravil osrednjo slovesnost ob godu svojega zavetnika. Ljubljanski nadškof Stanislav Zore je pri maši v šentviški cerkvi zbrane povabil, naj sledijo Jezusovemu zgledu in vključijo izključene.

"Dragi dijaki in dijakinje. Ali je morda v vaši skupnosti ali vašem razredu nekdo izključen? Ali je morda v neki skupinici, ki se je oblikovala ob takšnih ali drugačnih interesih kdo izključen. Potrebujemo Jezusa za to, da te izključene vrne v našo družbo, da jim odpre prostor v našem srcu, da jim po nas podari besedo, nasmeh, sprejetost.«

Med sveto mašo sta Mladinski mešani zbor sv. Stanislava Škofijske klasične gimnazije in Komorni zbor Megaron izvajala: Slovesno mašo v čast sv Martinu, ki je bila zmagovalna skladba natečaja za novo slovensko mašo ob 1700-letnici rojstva sv. Martina Tourskega. Skladatelj in dirigent je Damijan Močnik. Praznično popoldne se je nadaljevalo v športni dvorani Osnovne šole Alojzija Šuštarja, kjer je več kot tristo nastopajočih poskrbelo za bogat kulturni program. Slavnostni nagovor pa je imela glasbenica prof. Vlasta Doležal Rus, ki je dobila odlikovanje ljubljanske nadškofije za svoje delo na področju šolstva in za širjenje krščanskih vrednot v družbi.

Tradicionalni slovenski zajtrk

V vrtcih in šolah ter nekaterih drugih ustanovah po naši državi so v petek pripravili tradicionalni slovenski zajtrk, hkrati smo obeležili tudi peti Dan slovenske hrane, ki nas vabi, da smo pozorni na naše nakupne odločitve. Otroci so ob istem času na različnih lokacijah po državi zapeli pesem Čebelar ansambla Lojzeta Slaka; z dogodkom so opozorili na pomen čebel v naravi in na našo dolžnost ohranjati čisto naravo.

Akademija pred Tednom Karitas

Pred nami pa je teden Karitas. Škofijska karitas Koper je kot uvod v to prejšnji petek na dvorcu Zemono pri Vipavi pripravila slovesno akademijo, ob tem so odprli razstavo likovnih del, ki so avgusta na Sinjem vrhu nad Ajdovščino nastala v 22. mednarodni likovni koloniji Umetniki za Karitas. Slednja je pravzaprav postala neke vrste gibanje, je pojasnila Jožica Ličen: »Dober glas gre v deveto vas. Tukaj je šel do Amerike, Avstralije, Afrike, Azije, da o Evropi sploh ne govorim. V Sloveniji je ta kolonija tako prepoznavna, da imamo že sedaj seznam ljudi, ki želijo priti na kolonijo prihodnje leto

Doslej je v mednarodni likovni koloniji Umetniki za Karitas sodelovalo 1500 umetnikov, nastalo je 2500 likovnih del. Pripravili so 255 razstav, od tega tudi nekaj v tujini.

22. obletnica Radia Ognjišče

Radio Ognjišče se medtem pripravlja na 22. rojstni dan, ki ga bomo s sveto mašo in okroglo mizo obeležili 28. novembra. Pred nami je Gala koncert, prejšnjo soboto pa smo v Ormožu pripravili 43. srečanje prijateljev Radia Ognjišče in ga združili z martinovanjem, ki ga je organizirala tamkajšnja občina. Sveto mašo v cerkvi svetega Jakoba je daroval ormoški župnik pater Drago Avsenak. V kratki izjavi je za naš radio povedal, kako aktualen je lahko lik sv. Martina. "Predvsem nas vabi k pristnemu veselju in hvaležnosti za darove, tudi vino je Božji dar. Tudi svetemu Martinu ni bilo z rožicami postlani, a bil je mož vere, ki nas vabi, da bi z medsebojno povezanostjo lažje šli proti končnemu cilju."

ŠPORT

Peter Prevc, Tina Maze in NK Maribor so bili razglašeni za najboljše športne blagovne znamke v Sloveniji za leto 2016. Prevc je nagrado prejel tretjič zapored, Mazejeva šestič zapored, Maribor pa petič.

Slovenska športna plezalka Janja Garnbret je na mladinskem svetovnem prvenstvu na Kitajskem osvojila še naslov v balvanih, potem ko je pred tem že ugnala vso konkurenco v težavnosti.

Slovenska nogometna reprezentanca je na kvalifikacijski tekmi za svetovno prvenstvo 2018 premagala Malto z 1:0, na prijateljski tekmi s Poljsko pa se je razšla z neodločenim izidom 1:1.

Odbojkarji ACH Volleyja so v kvalifikacijah lige prvakov s 3:1 premagali francosko ekipo Aragó de Sete. S tem so na pol poti do lige prvakov.

 

 

Slovenija, Cerkev na Slovenskem
Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje) Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje)

Z davkom na pse kaznujemo napačno publiko

V preteklih dneh je razburila napoved kmetijskega ministrstva, da naj bi z zakonom o zaščiti živali uvedli novo dajatev za lastnike psov. Včeraj so na ministrstvu pojasnili, da brez soglasja občin ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.