Banka Slovenije
Pahor sklenil posvetovanja o novem viceguvernerju
Politika | 17.11.2016, 15:11 Petra Stopar
Predsednik države Borut Pahor je sklenil posvetovanja z vodji poslanskih skupin in predstavnikoma narodnih skupnosti o kandidatu za mesto viceguvernerja Banke Slovenije. Kljub temu ni znano, kdo izmed enajstih kandidatov uživa najširšo podporo, so jo pa vsem odrekli v ZL.
Za mesto viceguvernerja se potegujejo Andrej Bertoncelj, Jožef Bradeško, Vlasta Brečko, Milan M. Cvikl, Iztok Gornik, Viktor Lenče, Igor Masten, Mitja Mavko, Alen Mitrović, Vesna Pogačar in zdajšnja viceguvernerka Mejra Festić.
Medtem ko o konkretnih imenih večina od vodij poslanskih skupin ni želela govoriti, so bili manj skrivnostni v SDS, kjer so Pahorju po besedah Jožeta Tanka povedali, da »ne podpirajo kandidatov, ki so že bili na funkciji v Banki Slovenije, pa tudi tistih ne, ki so bili tako ali drugače povezani z bančnim sistemom v izvršilnem smislu«.
Edini, ki so omenili ime kandidata, ki ga podpirajo, so bili v NSi, in sicer Igorja Mastena. »NSi ocenjuje, da bi bilo ob sedanji sestavi sveta Banke Slovenije vanj potrebno vključiti nekoga, ki ima nekoliko več analitičnega in praktičnega znanja pri pripravljanja pobud, predlogov in analiz, da lahko Banka Slovenije enakopravno sodeluje in deluje z drugimi evropskimi bankami ter ima pri tem tudi neko iniciativo. V naboru teh kandidatov se nam je zdel dr. Masten najprimernejši,« je dejal vodja poslancev NSi Matej Tonin.
V poslanski skupini nepovezanih poslancev se zavzemajo, da na mesto viceguvernerja pride strokovna oseba z izgrajeno kariero, ki lahko transparentno pokaže, kaj je v preteklem obdobju delala. Kot je pri tem dejal vodja poslanske skupine Bojan Dobovšek, mora biti to oseba, ki nikakor ni bila vpletena v bančno luknjo ali kakorkoli v finančno kriminaliteto. Dobovšek je dodal, da nekaj kandidatov ima potencial.
Pahor se je posvetoval tudi s predstavnikoma italijanske in madžarske narodne skupnosti, ki pa ob odhodu iz predsedniške palače nista želela dajati izjav. Predsednik je napovedal, da bo predlog kandidature v Državni zbor posredoval najpozneje do 25. novembra, nato pa je predvidena javna predstavitev. Državni zbor bo o kandidatu, ki za imenovanje potrebuje najmanj 46 glasov, glasoval najpozneje v 30 dneh po prejemu predloga.