Visok krvni sladkor ne boli
Slovenija | 14.11.2016, 15:32
Obeležujemo svetovni dan sladkorne bolezni – to je tiha in vse bolj razširjena nevarnost za človekovo zdravje. V Sloveniji je že približno 130 tisoč diabetikov. Število bolnikov hitro narašča predvsem zaradi hitrega vse večjega števila bolnikov z boleznijo tipa 2, s katero je povezan nezdrav življenjski slog.
Eden glavnih razlogov za hitro naraščanje diabetikov v sodobnem svetu je dokaj lagodno življenje, kjer ni pomanjkanja hrane, na drugi strani pa tudi naraščanje starejše populacije. Težava je v neodkriti bolezni, kar tudi pomeni, da bolezen ni ustrezno vodena. Približno 90 odstotkov bolnikov s sladkorno boleznijo ima tip 2, medtem ko jih ima preostanek sladkorno bolezen tipa 1 - ta se pojavi že ob rojstvu oziroma v mladih letih.
»Najpogostejši znaki so pretirana žeja, ki se lahko pojavi, pogostejše odvajanje urina, utrujenost, slabo počutje, lahko tudi težave z vidom, suha, srbeča koža, pojavijo se pogoste okužbe kože ali pa denimo glivice, ki so morda celo prvi znaki, ki povedo, da je kaj narobe z našim krvnim sladkorjem in takrat ga je treba preveriti,« je povedala dr. Olivera Stanojević Jerković iz mariborske enote NIJZ.
Države se ob opozarjanju zdravstvenih organizacij čedalje bolj zavedajo, kolikšno breme predstavlja sladkorna bolezen, predvsem tipa 2, in z njo povezane bolezni, na zdravstveni proračun, zato se čedalje bolj angažirajo pri preventivi: predvsem gre za ozaveščanje o pomenu zdravega življenjskega sloga, od gibanja do zdrave prehrane. Na ta način se namreč krepi zdravje posameznikov, bolezen tipa 2 pa se lahko prepreči ali vsaj odloži na poznejše obdobje.
Predsednica sekcije medicinskih sester in zdravstvenih tehnikov v endokrinoloogiji in edukatorka Jana Klavs je za naš radio pojasnila, kaj je ključno za preprečevanje in obvladovanje sladkorne bolezni. Pomembno je, da bolezen prepoznamo. »Visok krvi sladkor nič ne boli. Mnogi bolniki se celo bolje počutijo, ko imajo višji krvni sladkor kot normalno. Vemo pa, da visok krvni sladkor uničuje žile, živce, po letih slabo urejene bolezni se pojavijo zapleti, kot so slepota, odpovedi ledvic, srčne kapi in celo amputacije nog.«
Ključne so torej prave informacije. Ker je sladkorna bolezen tržno zelo zanimiva, se v medijih pojavlja vrsta ukrepov, prehranskih dopolnil in pripomočkov, katerih učinkovitosti pa v klinični praksi po trditvah Klavsove ne morejo potrditi. »Na voljo imate zdravnika družinske medicine, diplomirano medicinsko sestro v referenčni ambulanti ter v centrih za krepitev zdravja, medicisnke sestre edukatorje v diabetološkem tipu ter diabetologa in ostale. Pomembno je, da se udeležite edukacije o sladkorni bolezni in postanete suvereni v izbiri hrane. Naša želja je, da bi vsak človek s sladkorno boleznijo poznal pomen gibanja na krvni sladkor in hrano, ki je zanj najbolj primerna. Nedopustno je, da bolnik po 10 letih ne ve, ali lahko je polento,« je še povedala Klavsova.
Poleg zdravstvenega osebja bolnikom neprecenljivo pomoč pomenijo društva diabetikov, v Sloveniji jih deluje kar 41.