Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Alen SalihovićAlen Salihović

Teroristi neovirano iz Mosula bežijo v Rako

Svet | 20.10.2016, 13:00 Marta Jerebič

V Alepu v Siriji je zjutraj začela veljati humanitarna prekinitev ognja, a so že kmalu začela prihajati poročila o kršitvah in spopadih na humanitarnih koridorjih. Prekinitev ognja, ki naj bi omogočila dostavo pomoči in evakuacijo civilistov, naj bi trajala vsaj 11 ur. Medtem se v sosednjem Iraku nadaljuje ofenziva za osvoboditev Mosula, ki po besedah tamkajšnjega premiera napreduje hitreje, kot je bilo načrtovano. Katoliška agencija Asianews ob tem poroča, kako borci Islamske države neovirano prehajajo iz Mosula v sirsko Rako, kar pojasni hitrejše napredovanje osvobajanja Mosula. A se ob tem postavlja vprašanje, katere države to podpirajo. Omenjata se Turčija in ZDA.

Če bo Mosul osvobojen, bo to Pirova zmaga, menijo Iračani. Vodij Islamske države ne bodo ulovili, ne zaslišali, ne bodo jim sodili za zločine proti človeštvu. Nihče ne bo vedel, kdo so njihovi skrivni zavezniki. Medtem ko iraška vojska napreduje proti Mosulu, so se po poročanju agencije Asianews pojavile govorice, da obstaja tajen dogovor o premestitvi borcev Islamske države iz Mosula v Sirijo, zlasti v Rako in Deir Ez Zor oziroma na ozemlje kalifata. Do te premestitve naj bi prihajalo ob podpori več držav, med katerimi so tudi tiste, ki se uradno bojujejo proti Islamski državi v Iraku, ne pa tudi toliko v Siriji. Govorice je potrdil prebivalec Rake, ki je videl celotne družine stopati iz avtobusov. Zanimivo, da jih letalstvo mednarodne koalicije, vpleteno v zračno bombardiranje, na poti ni izsledilo. Po poročanju neke arabske televizije je vsaj 100 vodilnih borcev Islamske države s svojimi družinami pobegnilo iz Mosula v Rako. Propagandni stroj Islamske države medtem sporoča drugače: da iz Mosula bežijo v Rako, kar povzemajo tudi vsi svetovni mediji. Ne glede na to, pa je eno jasno – prehodi potekajo varno in neovirano, čeprav je avtocesta, ki povezuje obe mesti pod popolnim nadzorom kurdskih pešmerg. Tako se zdi, da je trenutni cilj odstraniti Islamsko državo iz Iraka, da jo bodo države, ki te borce že sedaj tajno podpirajo, potem znova uporabile v kateremkoli trenutku. Da to ne bo 'čista vojna', s katero bi se iz mesta znebili borcev Islamske države, opozarja tudi Mednarodna Karitas.

»V Mosulu živi 1.250.000 civilistov. Vojna za osvoboditev bo gotovo dolgo trajala. Pozabljamo, da so v mestu tudi civilisti, ne vodijo ga samo borci Islamske države. Boriti se proti Islamski državi, pomeni tudi boriti se proti tem ljudem. Zato bo gotovo veliko civilistov ubitih v Mosulu. Menim, da to ne bo ravno čista vojna,« je za Radio Vatikan opozoril generalni tajnik Mednarodne Karitas Michel Roy in mednarodne sile pozval, naj prenehajo z bombardiranjem. To kar ZDA na eni strani in Rusija na drugi želita na Bližnjem vzhodu, ni v dobro tamkajšnjega prebivalstva in to se mora nehati. Bojujoče se strani je treba pripeljati za pogajalsko mizo, je še prepričan Roy.

Svet, Cerkev po svetu
Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...