Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Rok MihevcRok Mihevc
Predsednik združenja Corallo Luigi Bardelli (foto: Tone Gorjup)
Predsednik združenja Corallo Luigi Bardelli

Vstopati v dialog z drugimi s trdno lastno identiteto

Cerkev po svetu | 18.10.2016, 08:46 Marta Jerebič

Evropa se je predvsem zaradi načina reševanja migrantske krize začela deliti. Po mnenju številnih je razlog v tem, da je zapustila svoje korenine. Ker ni skupnih vrednot, vsak dela po svoje. Nekateri menijo, da je lažje vstopiti v dialog z drugimi, če opustimo svojo identiteto. Dejansko pa je ravno nasprotno.

O tem, kako se je Evropa napačno lotila sprejemanja drugih, je na srečanju Združenja evropskih krščanskih radijskih postaj spregovoril Luigi Bardelli, predsednik združenja Corallo, ki pravno zastopa italijanske lokalne radijske in televizijske postaje pri drugih ustanovah. Za naš radio je spregovoril o tem, kako se opuščanje krščanske identitete kaže v Italiji. “V Italiji se kaže kulturna težnja po tem, da bi celo odstranili križe iz javnih ustanov. Ponekod so to že storili. Kot razlog navajajo prisotnost drugih ver. Želijo odpraviti tudi nekatere stvari na področju svetosti življenja, ker so krščanske. Vse to ustvarja polemiko med kristjani, medtem ko muslimane vse to pravzaprav sploh ne zanima. Najbolj napredni muslimani nam nenehno govorijo, da se v tem prilagajanju drugim trudimo zaman. Ko grem na primer jaz na obisk v muslimansko državo, želim videti njihovo identiteto, kaj bi sicer počel tam, če bi moral vnesti svojo. Želim videti njihovo kulturo in se primerjati. Tega žulja se je torej treba lotiti ponižno, v duhu služenja in spoštovanja drugega, ne da bi opustili svojo identiteto. Tako to dela papež in bi delal tudi Jezus.”

Izgubljanje krščanske identitete se najbolj vidi na področju družine. Danes se ustvarja načelo – ljubezen je ljubezen, pozablja pa se na to, da pri tem vedno nekdo trpi. Da tak koncept svobode ne deluje, se pozna v družbi, ki razpada. Ne gre torej samo za zadeve, ki se tičejo kristjanov, ampak za dobro človeka in celotne družbe, je še dejal Bardelli.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...