Maja MorelaMaja Morela
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik

Varnostna unija bo okrepila sodelovanje organov v boju proti teroristom

Evropska Unija | 14.10.2016, 12:57 Petra Stopar

Evropska komisija si prizadeva poleg bančne, energetske in monetarne unije vzpostaviti tudi varnostno unijo kot odgovor na sodobne varnostne izzive in grožnje, s katerimi se sooča povezava. V tem smislu so v Bruslju predstavili glavne ukrepe komisije v boju proti terorizmu in organiziranemu kriminalu, pa tudi prednostna področja, na katerih bo treba okrepiti napore.

V sredo objavljeno poročilo Evropske komisije je prvo v vrsti mesečnih poročil o napredku pri doseganju delujoče in učinkovite varnostne unije in kot je povedal evropski komisar za migracije Dimitris Avramopulos, je to »znamenje podvajanja naporov«.

O razlogih za vzpostavljanje varnostne unije, za katero bo skrbel komisar iz Velike Britanije Julian King, je Avramopulous poudaril, da je trenutna šibka točka varnostnega okvira razdrobljenost, zaradi katere smo ranljivi vsi. Zato je po njegovem potrebno tesno sodelovanje vseh deležnikov na varnostnem področju, ki bi ga ta unija omogočila. Kot primer takšnega sodelovanja je navedel nedavno prijetje terorističnega osumljenca v Nemčiji, sicer sirskega begunca, ki je pred letom dni dobil azil.

»Do te aretacije je prišlo zahvaljujoč tesnemu sodelovanju obveščevalnih služb in policije. Osumljenec je hranil eksploziv, katerega sestavine so podvržene strogemu nadzoru in pravilom uporabe. Opazovale so ga tudi varnostne službe. Vse te točke skupaj bodo še najbolj prišle do izraza v varnostni uniji. Poleg tega bomo okrepili izmenjavo podatkov med Europolom in Evropskim centrom za boj proti terorizmu, da bi zagotovili učinkovito izvrševanje varnostnih ukrepov v vseh državah članicah,« je dejal.

Državam članicam bo Bruselj namenil 70 milijonov evrov za čim hitrejšo vzpostavitev postopkov za evidentiranje podatkov o potnikih. Sem spada tudi zakonski predlog o sistemu Evropske unije za obveščanje o potovanjih in njihovo odobritev, sprejetje predloga o sistematičnih kontrolah državljanov Evropske unije ob prečkanju zunanjih meja ter vzpostavitev sistema vstopa oziroma izstopa iz unije.

Celotni sistem mora po navedbah komisarja Kinga začeti delovati najkasneje do pomladi 2018: »To pomeni, da mora do takrat začeti delovati sistem obveščanja o potovanjih in druga infrastruktura, ki bo omogočila učinkovito izmenjavo podatkov o letalskih potnikih. Nekaj držav članic ima za to že pripravljene načrte, nekaj pa še ne.« Med članicami, ki teh načrtov še nimajo, pa po Kingovih podatkih Slovenije ni.

Evropska Unija
Jubilanti z nadškofom Cviklom (photo: Nadškofija Maribor) Jubilanti z nadškofom Cviklom (photo: Nadškofija Maribor)

Somaševanje jubilantov z nadškofom Cviklom

Na praznik apostola Tomaža je v mariborski stolnici potekalo slovesno somaševanje duhovnikov jubilantov. Somaševanje je vodil nadškof Alojzij Cvikl, ki se je z jubilanti zahvalil Bogu za dar ...

Janez Kozinc v družbi škofa Maksilmilijana Matjaža in bogoslovcev (photo: fb Radio Ognjišče) Janez Kozinc v družbi škofa Maksilmilijana Matjaža in bogoslovcev (photo: fb Radio Ognjišče)

Znan je datum posvečenja novega soboškega škofa

Iz tiskovnega urada Katoliške Cerkve so sporočili, da bo škofovsko posvečenje novega soboškega škofa dr. Janeza Kozinca v nedeljo, 14. septembra ob 16. uri, v župnijski cerkvi Povišanja sv. Križa ...

Tereza navdušuje s svojimi recepti (photo: Osebni arhiv) Tereza navdušuje s svojimi recepti (photo: Osebni arhiv)

Kulinarična mornarka

Tereza Poljanič je bila med prvimi, ki je pri nas vodila televizijske kulnarične oddaje, s katerimi je v našem prostoru začela širiti zavest o zdravi prehrani, kaj to sploh je in kako pripravljati ...