Svetovni dan boja proti smrtni kazni
Svet | 10.10.2016, 15:17 Petra Stopar
Ob današnjem svetovnem dnevu boja proti smrtni kazni se je oglasil tudi papež Frančišek, ki je preko omrežja Twitter sporočil, da mora vsaka kazen nujno vključevati upanje. S tem je pozval k popolni odpravi usmrtitev po vsem svetu.
Današnji svetovni dan boja proti smrtni kazni se osredotoča na osveščanje javnosti o izvajanju smrtne kazni za teroristična dejanja. Tovrstno kazen je lani izvršilo 25 držav. V celoti je ni več v 104 državah. Odločna nasprotnica smrtne kazni v vseh okoliščinah je Slovenija, ki si po besedah zunanjega ministrstva prizadeva za njeno globalno odpravo. Že vrsto let si za popolno ukinitev takšne kazni prizadeva tudi Skupnost sv. Egidija, ki je podpise pod peticijo zbirala po vsem svetu.
Kot navaja svetovna koalicija proti smrtni kazni, ki so jo ustanovili leta 2002 v Rimu, združuje pa več kot 150 organizacij, prvo peterico, v kateri se oblasti poslužujejo usmrtitev obtožencev, sestavljajo Kitajska, Iran, Saudova Arabija, Pakistan in ZDA. Slednja je po podatkih francoske tiskovne agencije doslej letos usmrtila 16 zapornikov, lani pa 28, kar je bila najnižja številka v zadnjih 24 letih.
Zakone, ki povečujejo domet smrtne kazni, s tem da je zagrožena tudi za nekatera teroristična dejanja, so v minulem desetletju sprejeli Bangladeš, Indija, Nigerija, Tunizija in nekatere druge države. V imenu boja proti terorizmu sta nedavno tudi Pakistan in Čad začela znova izvrševati smrtno kazen, na katero je prej leta veljal moratorij.
Smrtno kazen za kazniva dejanja, povezana s terorizmom, ohranja skupaj 65 držav. Pri tem je bil v obdobju med letoma 2006 in 2016 v 15 državah najmanj en človek obsojen na smrt in posledično usmrčen za kazniva dejanja, povezana s terorizmom. Gre za Afganistan, Belorusijo, Čad, Kitajsko, Egipt, Ekvatorialno Gvinejo, Indijo, Iran, Irak, Jordanijo, Pakistan, Saudov Arabijo, Somalijo in Združene arabske emirate.