Boris Koprivnikar
Najslabše plačani v javnem sektorju na protestu zahtevali dostojne plače
| 03.11.2016, 15:54 Andrej Šinko
Približno 2500 zaposlenih v javnem sektorju z najnižjimi plačami je pred poslopjem vlade zahtevalo dostojno plačilo za svoje delo. Gre za delavce v plačni skupini J, med katerimi so čistilke, hišniki, vozniki, zaposleni v tehničnih službah, številni med njimi pa prejemajo minimalne plačo. Minister za javno upravo Boris Koprivnikar je dejal, da so se o odpravi plačnih anomalij, ki naj bi rešila tudi probleme omenjenih delavcev s sindikati že pogovarjali, vendar pa ti niso bili vseskozi pripravljeni na dialog.
Zbrani na shodu so prek transparentov pristojne opozarjali, da jim je dovolj čakanja na izpolnitev dogovorov, da delajo samo za plačilo položnic in se pozabljeni na robu preživetja borijo z minimalno plačo. Zato zahtevajo, da se jim zagotovi dostojno življenje in da za svoje delo dobijo ustrezno plačilo.
»Odločno sporočamo, da zaposleni v skupini J nismo več pripravljeni životariti z miloščino, ki nam jo namenja oblast kot plačilo za naše pošteno delo,« je dejal predsednik sekcije administrativno-računovodskih in tehničnih delavcev Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije Slavko Rajh. Pojasnil je, da jih je veliko z izhodiščnimi plačnimi razredi pod minimalno plačo, med njimi računovodje, poslovne sekretarke, hišniki, kuharice, čistilke, perice, vozniki. Za doseganje minimalne plače morajo prispevati svoj dodatek za delovno dobo, potem pa za poln delovni čas dobijo 590 evrov.
Tatjana Melin, zaposlena v Domu starejših v Rakičanu, je opozorila, da morajo mnogi hoditi po pakete hrane na Karitas in Rdeč križ. A kot je poudarila, to ni človeka dostojno življenje in tega ne dovolijo več. Vlado pa je opozorila, da ni prevzela le oblasti, ampak tudi odgovornost za delavce, delovna mesta, za človeka vredno življenje vseh državljanov.
Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije Branimir Štrukelj je dejal, da v javnem sektorju približno 9000 ljudi ne zasluži niti minimalne plače, od tega 5500 v vzgoji in izobraževanju. Med njimi so tudi takšni, ki imajo srednješolsko izobrazbo, pa so še vedno na minimalni plači.
Odziv vlade na protest
Minister za javno upravo Boris Koprivnikar se je na tiskovni konferenci po seji vlade odzval tudi na protest najslabše plačanih javnih uslužbencev. Ob tem je bil kritičen do sindikalne strani, ki da je pri iskanju rešitev za odpravo anomalij premalo aktivna. »Zato mi je težko poslušati sindikalne vodje, ki javno glasno zatrjujejo, da vlada zavrača rešitve tega problema. Kajti dejstva v pogajanjih so nasprotna. Vlada si želi odprave anomalij, a jih mora uskladiti s sindikati, ker se je k temu zavezala. Zato pričakujemo s sindikalne strani konkreten dialog o konkretnih delovnih mestih, da lahko te anomalije dejansko tudi odpravimo,« je še dodal minister.
Dialog potrebujejo tudi za to, da ugotovijo, kaj je anomalija in kaj ne, šele potem pa bodo lahko tudi ovrednotili, koliko denarja bi potrebovali za rešitev anomalij pri najnižji plačni skupini J. Po Koprivnikarjevih besedah je »zanimivo« to, da če sindikati ne bodo vztrajali pri splošnem sproščanju plačnih varčevalnih ukrepov, »potem lahko odpravo krivic bistveno pospešimo z odpravo anomalij na najnižje plačanih delovnih mestih«.