S pravilnim kurjenjem vplivamo na boljšo kakovost zraka in varovanje zdravja
Slovenija | 17.10.2016, 10:44
Ob začetku kurilne sezone ministrstvo za okolje in prostor ter Nacionalni inštitut za zdravje znova opozarjata na nevarnosti ob nepravilnem kurjenju. Paziti je treba, s čim kurimo, saj se lahko ob nepravilni izbiri kuriva sproščajo prašni delci, ogljikov monoksid, težke kovine in še druge snovi, ki so škodljive zdravju.
Karkoli kurimo, je škodljivo, če pa kurimo še dodatne stvari, kot je recimo les, ki je obdelal z zaščitnimi sredstvi, plastika, odpadki, oblačila in podobno, je to še dodaten vir nevarnih snovi v ozračju. V Sloveniji v času kurilne sezone pogosto prihaja do preseganja trdnih delcev PM10 v zraku. Glavna vzroka za slabšo kakovost zraka v tem obdobju sta torej nepravilno kurjenje in uporaba zastarelih malih kurilnih naprav. Predstojnik Centra za zdravstveno ekologijo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje Peter Otorepec: »V Sloveniji kurimo veliko fosilnih goriv, bodisi les, nafto, vsa povzročajo delcev, dušikov monoksida in raznih rakotvornih snovi, to vedno nastaja. Razlika je le v tem, ali imamo dobro kurilno napravo, je tega manj.«
Ti delci vplivajo tudi na zdravje ljudi. Prašni delci vstopajo v naš organizem in povzročajo številne vplive na zdravje, predvsem se poslabša stanje tistih, ki imajo bolezni dihal. »Problem je, da ti delci vstopajo v kri in vse organske sisteme in povzročajo kronično vnetno reakcijo v žilah, srcu, kamorkoli delec pride, povzroča vnetno reakcijo, kar povzroča nastanek različnih bolezni,« pojasnjuje Otorepec.
Številna gospodinjstva so v času krize ponovno prešla na ogrevanje z lesom. Generalna direktorica direktorata za okolje na okoljskem ministrstvu Tanja Bolte je zato poudarila, da mora biti les dovolj časa in pravilno sušen ter pravilno naložen v peči, da je potem izkoristek čim boljši. »Predvsem tam, kjer ni prevetrenosti, kjer so kotline in kjer prihaja ob iverzijah in meglenih dnevih do povišanih koncentracij in do preseganj. V zadnjih letih opažamo to v Zasavju, Trbovljah, Zagorju in Celju.«
Spomnila je, da država preko nepovratnih sredstev spodbuja nakupe novih kurilnih naprav. Eko sklad ima na voljo milijon evrov za socialno šibke prebivalce, ki jim financirajo celotni obseg investicije v novo kurilno napravo z boljšim izkoristkom.