Nataša LičenNataša Ličen
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović

Mesec požarne varnosti letos posebej opozarja na nevarnosti ogljikovega monoksida

| 16.10.2016, 10:00 Petra Stopar

Oktober je tradicionalno mesec požarne varnosti. Pod sloganom »Delujmo preventivno« je letošnja osrednja tema problematika nevarnega ogljikovega monoksida, mesec pa je namenjen tudi razpravi o splošni požarni varnosti v gospodinjstvih.

Poveljnik Gasilske zveze Slovenije Franci Petek je v začetku oktobra poudaril, da gasilci preventivno delujejo skozi celo leto, a je oktober tisti mesec, ko stvari poudarijo in svoje delo še bolj promovirajo. »Najbolj aktivni so v društvih, kjer pridejo v gospodinjstva, šole, organizacije in jim predstavijo temo ter druge osnovne dejavnosti na področju preventive,« je dejal.

Letos še posebej opozarjajo na plin ogljikov monoksid, ki mu po Petkovih besedah ne pravimo zaman »tihi ubijalec«, saj »je izredno nevaren, strupen in tudi zelo eksploziven«. V stanovanju se lahko pojavi tam, kjer se uporablja peči na trdno gorivo, peči na naftne derivate in peči oziroma bojlerje na zemeljski plin. Tvori se pri nepopolnem izgorevanju, je brez barve, vonja in okusa, zato ga s človeškimi čutili ne moremo zaznati.

Kot del osveščanja o nevarnostih ogljikovega monoksida v zvezi letos pripravljajo tri tematske filme. Kot je pojasnil Petek, služijo kot dodatna pomoč tako občanom kot gasilcem pri osveščanju o splošni požarni problematiki v gospodinjstvih, čim večji varnosti in preventivnem ravnanju. Pripravili so tudi vprašalnik kot pomoč gasilcem pri oceni požarne varnosti v domačem okolju. »Razvijamo akcijo, v kateri bi gasilci do vseh gospodinjstev prišli ne kot inšpektorji ampak bolj kot prijatelji, ki bi pregledali stanje in z nasveti opozorili na pomanjkljivosti in težave.«

Aktivnostim ob mesecu požarne varnosti se je pridružila tudi Uprava RS za zaščito in reševanje. »Zavedati se moramo, da je preventiva zelo pomembna. Tega se že nekaj let zaveda celotna Evropa, pa tudi mi, saj je vlada sprejela poseben program, ki je že v državnozborskem postopku,« je dejal predsednik uprave Civilne zaščite Srečko Šestan.

s. Meta Potočnik, Marjan Turnšek, Drago Čepar, Nedžad Grabus (photo: Rok Mihevc) s. Meta Potočnik, Marjan Turnšek, Drago Čepar, Nedžad Grabus (photo: Rok Mihevc)

Pravica do klasičnega krščanskega pokopa v krsti

Predstavniki sedmih največjih verskih skupnosti v Sloveniji so 16. aprila vlado, državni zbor in občine v skupni izjavi pozvali k odpravi diskriminacije pri načinu pokopa pokojnih, saj nekatera ...