P. Peter Rožič o gruzijski družbi, ki jo bo danes nagovoril papež
Cerkev po svetu | 30.09.2016, 09:42 Marta Jerebič
P. Peter Rožič, ki se je pred leti v Tbilisiju mudil na raziskovalnem delu, je za naš radio spregovoril o gruzijski družbi in veri.
Družba v Gruziji je zahodno usmerjena, ima pa več ostankov sovjetske preteklosti: »Imajo še nekaj ostankov korupcije, čeprav je Gruzija od leta 2006 naredila nekaj pomembnih korakov in se odlepila od korupcije prejšnjega sistema veliko bolj kot njuni sosedi, Azerbajdžan in Armenija,« je pojasnil p. Peter Rožič in med problemi omenil tudi sivo ekonomijo. »Cene tam so precej visoke, zaslužki pa nizki in je nemogoče preživeti, če se človek po domače rečeno ne znajde.«
Gruzijska pravoslavna Cerkev ima velik ugled v državi: »Včasih beležijo celo 75 odstotni obisk pri obredih. To je nekako proti pričakovanjem, saj vemo, da je zibelka krščanstva v južnem Kavkazu Armenija, ki ne beleži toliko obiska obredov, Gruzija pa, še posebej po spremembi režima.«
Včasih so jih imeli za ateiste, danes pa »ko se z avtobusom pelješ mimo cerkve, skoraj večina v avtobusu naredi znamenje križa«. Je pa cerkvena hierarhija še vedno precej povezana s starim komunističnim režimom.
Katoličanov je le pol odstotka: Njihov položaj je: »Lep in težak hkrati. Katoličani mnogo pričujejo o lepoti Cerkve in Kristusovega evangelija." Mnogi redovniki in Malteški viteški red delujejo po bolnišnicah, aktivne so misijonarke ljubezni, ki pomagajo brezdomcem, kar ljudi zelo nagovori. Vseeno pa kot manjšina doživljajo nasprotovanje s strani družbe, čeprav »se mi zdi, da jih posebej po zaslugi trenutnega in prejšnjega nuncija režim lepo upošteva in želi z njimi lepo sodelovati. Tako, da gre za kar v redu sožitje,« je še povedal p. Peter Rožič.