Vojaški vikarji in evropski škofje o migrantih
Slovenija | 26.09.2016, 10:52 Marjana Debevec
Na Nizozemskem je pretekli teden potekala redna letna skupščina Mednarodnega vojaškega apostolata, ki so se je udeležili predstavniki iz 14 držav, iz Slovenije namestnik vojaškega vikarja Milan Pregelj. Več predavanj in razprav so posvetili vprašanju beguncev in izhodiščem delovanja vojakov v teh okoliščinah. O migrantih bo tekla beseda tudi na srečanje evropskih škofov, zadolženih za migracije.
Izhodišče razprav udeležencev konference Mednarodnega vojaškega apostolata je bila papeževa okrožnica, ki govori o zemlji kot našem skupnem domu, neenakostih, ki smo jih zagrešili ljudje in naši odgovornost za vzpostavljanje takih razmer, ki bodo vsakomur omogočale človeka vredno življenje.
Mednarodno katoliško združenje sicer povezuje vojaške osebe, zavezane duhovni poti, vrednotam in etiki krščanstva ter katoliškim načelom. Vanj pa je polnopravno vključenih prek 29 držav. MD
V Madridu v Španiji se v organizaciji Sveta evropskih škofovskih konferenc začenja srečanje evropskih škofov zadolženih za migrante na temo Po sprejemu: izzivi integracije migrantov.
Zagrebški nadškof kardinal Josip Bozanić je uvodoma poudaril, da danes ni več prostora za hinavščino in da so vlade držav, evropske ustanove kot tudi verske skupnosti poklicane sodelovati pri problemu migracij.
Po njegovih besedah je potrebnega veliko realizma. Nekatere države namreč ne morejo zagotoviti primerne oskrbe za begunce, saj med državami vladajo veliko ekonomske razlike. Po drugi strani pa tudi ni mogoče zagotoviti prihodnosti na temelju predsodkov ali ideologij.
Cerkev, ki je vedno občutljiva na človekovo trpljenje, po njegovih besedah poskuša širiti kulturo sprejemanja in solidarnosti ter sodelovanja med državnimi strukturami in cerkvenimi združenji. Tako spodbuja kulturo srečanja in dialoga, ki nujno vključuje tudi ljubezen, je še dejal kardinal Bozanić.
Udeleženci bodo sicer seznanjeni z evropskimi politikami integracije migrantov, poseben poudarek pa bo namenjen pastoralnim pristopom, nudenju pomoči pri iskanju zaposlitve in na izmenjavi primerov dobrih praks.