Blaž LesnikBlaž Lesnik
Miha MočnikMiha Močnik
Alen SalihovićAlen Salihović

Voditelji Evropske unije na vrhu v Bratislavi o prihodnosti in izzivih povezave

Svet | 16.09.2016, 14:59 Andrej Šinko

Voditelji 27 držav članic Evropske unije na vrhu v Bratislavi razpravljajo o prihodnosti povezave po britanski odločitvi za izstop. Na srečanju govorijo o izzivih, s katerimi se sooča unija, in iščejo soglasje o prednostnih nalogah v prihodnosti. Med glavnimi temami so nezakonite migracije, varnostne grožnje in terorizem ter gospodarska in socialna negotovost, povezana z globalizacijo.

Voditelji govorijo o konkretnih ukrepih za varovanje zunanjih meja Evropske unije kot tudi o tesnejšem sodelovanju na področju obrambe. Slovenski premier Miro Cerar je ob prihodu na srečanje dejal: »Najti moramo skupni pristop za učinkovito izvajanje kontrole na zunanji meji, prav tako pa moramo najti način, da se borimo proti izvoru migracij. Seveda pa moramo pri tem delovati po načelu solidarnosti.«

Voditelji naj bi se seznanili tudi s francosko-nemško pobudo na temo varnosti. Francoski predsednik Francois Hollande je pred tem poudaril, da Francija lahko prevzame vodenje evropske obrambe, a pri tem ne more in noče biti sama. Nemška kanclerka Angela Merkel pa je povedala: »Ne pričakujemo, da bomo na enem vrhu rešili vse težave. Smo v težkem položaju, z dejanji želimo dokazati, da lahko izboljšamo varnost, boj proti terorizmu in sodelovanje na področju obrambe.«

Voditelji so govorili tudi o gospodarskih in socialnih izzivih, predvsem o naložbenih spodbudah in brezposelnosti mladih. Merklova je že ob prihodu na srečanje opozorila na pomen digitalne agende in digitalnega notranjega trga. Premier Cerar pa je poudaril na potrebo po enotnosti: »Za prihodnost Evropske unije je nujno, da ostanemo združeni. Kljub razlikam moramo vztrajati skupaj, lahko razmišljamo različno, vendar je pomembno, da na koncu najdemo skupni pristop za vse izzive. Najpomembnejši izzivi so vsekakor varnost, migracije in prihodnost naših državljanov. Za naše državljane moramo zagotoviti boljše življenje. To pa ni mogoče brez reševanja problemov na področju migracij in varnosti.«

Na prvem vrhu Evropske unije po britanski referendumski odločitvi voditelji govorijo tudi o vzrokih za brexit in njegovih političnih posledicah za Evropo. Slovaški premier Robert Fico je spregovoril o tem, kaj pričakuje od srečanja, ki ga gosti. »Želimo pokazati enotnost, prav tako pa želimo sporočiti, da je to edinstven projekt, katerega je potrebno nadaljevati. Na koncu dneva, upam, da bomo imeli seznam najbolj pomembnih tematik, ki naj bi jih obravnavali v prihajajočih šestih mesecih.«

Ker želijo s srečanjem povrniti tudi stabilnost in zaupanje v Evropsko unijo, naj bi predsednik Evropskega sveta Donald Tusk voditeljem predstavil načrt s prednostnimi nalogami, na katere bi se Evropska unija po njegovem v prihodnje morala bolj osredotočiti.

Svet, Evropska Unija