Voditelji EU v Bratislavi o prihodnosti po brexitu
Politika | 16.09.2016, 07:00 Petra Stopar
Vse oči evropske, pa tudi svetovne javnosti, bodo danes uprte v slovaško prestolnico, kjer se bo sestalo 27 voditeljev držav članic Evropske unije, ki bodo govorili o prihodnosti povezave po odločitvi Britancev za izstop iz nje. Kot je znano, Bruselj London poziva, da čim prej sproži postopek o uradnem izstopu, a kot je za britanski radio napovedal nekdanji predsednik Evropskega sveta Herman van Rompuy, do vsebinskih pogajanj o brexitu ne bo prišlo še vsaj dvanajst mesecev.
Pred srečanjem v Bratislavi, ki ga je aktualni predsednik Evropskega sveta Donald Tusk sklical po za mnoge presenetljivi odločitvi Britancev, naj njihova država izstopi iz povezave, je njegov predhodnik van Rompuy za BBC povedal, da je bila referendumska odločitev »zgodovinska napaka in eden od redkih primerov, v katerem se je država odločila glasovati proti svojim lastnim interesom«. Na vprašanje, ali je leta 2013, ko je nekdanji britanski premier David Cameron napovedal možnost izvedbe referenduma, tej zamisli oporekal, je odgovoril: »Vsi smo mu rekli, da je tak referendum napaka.«
Meni, da se »resna pogajanja« o formalnem izstopu Britanije iz povezave in razmerju med Brusljem in Londonom »najverjetneje ne bodo začela vse do izvolitve nove nemške vlade«, torej do septembra naslednje leto. »Lahko da bosta strani izpeljali vse tehnične podrobnosti, a vsebinske in težke zadeve bodo ostale« in bodo po njegovi oceni na mizi šele »oktobra ali novembra 2017«. »Pogovori bodo težki, prvi korak pa mora narediti Britanija,« je dodal.
Ob tem je zavrnil ocene, da želijo evropski voditelji London kaznovati za odhod, hkrati pa priznal, da si prizadevajo od podobnega scenarija odvrniti ostale članice. Van Rompuy je ob sklepu intervjuja še podčrtal besede šefa Evropske komisije Jean-Claudea Junckerja, da sta enotni trg in prosti pretok ljudi načeli EU, ki ju je treba spoštovati.
Sicer pa brexit ne bo glavna tema današnjega srečanja v Bratislavi, kamor bo odpotoval tudi slovenski premier Miro Cerar. V ospredju bodo tudi varnost, migracije in gospodarski zagon EU.