Evropski poslanci poljsko vlado pozivajo k razrešitvi ustavne krize
Evropska Unija | 15.09.2016, 11:40 Petra Stopar
Evropski parlament je na plenarnem zasedanju med drugim govoril o ustavni krizi na Poljskem. Po njegovi oceni odločitev poljske vlade, da ne objavlja vseh sodb ustavnega sodišča, ogroža demokracijo, temeljne pravice in načelo pravne države. Poslanci so sprejeli posebno resolucijo, v kateri so vlado pozvali k razrešitvi tega stanja.
Evropski poslanci so v resoluciji izrazili zaskrbljenost tudi zaradi nedavnih zakonodajnih sprememb na drugih področjih, do katerih je po njihovem prišlo brez ustreznih posvetovanj, ob nepopolnem delovanju ustavnega sodišča. Gre predvsem za neodvisnost in nepristranskost javnih medijev, pravico do svobode izražanja, pravico do zasebnosti, procesne pravice kot tudi temeljne pravice do poštenega sojenja, politično nepristranskost državne uprave in temeljne človekove pravice, vključno s pravicami žensk.
Poslanci so ob tem pozdravili odločno namero Evropske komisije, da si bo prizadevala za konstruktiven in ploden dialog s poljsko vlado za krepitev načela pravne države, da bi se našla hitra in konkretna rešitev problema.
Na očitke Poljske, da se Bruselj vmešava v njene notranje zadeve in da deluje proti njenemu narodu, je italijanski poslanec iz vrst socialistov in demokratov Gianni Pittella zatrdil, da so v resnici zakoni poljske vlade tisti, ki so narejeni proti Poljakom. Zato ji je sporočil: »Država ne more biti talka vaših strahov. Česa se lahko bojite pri ustavnem sodišču, ki ima proste roke? Kaj morate skrivati pred javnostjo? Zakaj ves ta nadzor? Popravite zakone za ustavno sodišče in mu omogočite neodvisno delovanje, ki bo državljanom zagotavljalo svoboščine.«
Da problem ni samo stvar Poljske, ampak celotne Evrope, je dejal poslanec Evropske ljudske stranke Janusz Lewandowski ter spomnil na pokojnega poljskega papeža: »Sveti Janez Pavel II. je nekoč rekel, da Evropa potrebuje Poljsko in Poljska potrebuje Evropo. Poljska bo uspešna le, če bo močna in solidarna, zato so odločitve o njej v Evropskem parlamentu, kot je danes sprejeta resolucija, tako pomembne.«
Tudi podpredsednik komisije Frans Timmermarns je odločno zanikal, da Bruselj deluje proti Poljakom, katerih rojak je zdajšnji predsednik Evropskega sveta Donald Tusk, sicer nekdanji predsednik poljske vlade. Poljaki bi morali biti po komisarjevih besedah ponosni, ker so v preteklosti porazili totalitarni režim: »Ne bom pristal na obtožbe, da sem proti poljskemu narodu. Tu gre samo za spor med poljsko vlado in ustavnim sodiščem. Zavedajmo se lepot zmage demokracije in pravne države nad zatiranjem in komunizma in ne pozabimo, da je to resnični dosežek naših skupnih evropskih sanj.«