Amoris Letitia
Papež argentinskim škofom potrdil kriterije za spremljanje ločenih in znova poročenih
Cerkev po svetu | 14.09.2016, 08:15 Marta Jerebič
Škofje iz Buenos Airesa so pred kratkim izdali Dokument o ločenih in znova poročenih z naslovom Temeljni kriteriji za izvajanje 8. poglavja Amoris laetitia. Papež Frančišek jim je napisal pismo, v katerem poudarja, da so s tem besedilom pravilno interpretirali to poglavje apostolske spodbude. Dodal je, da jih pastoralna ljubezen spodbuja, da gredo ven in se srečujejo z oddaljenimi; in da, ko jih srečajo, začnejo pot sprejemanja, spremljanja, razločevanja in vključevanja v cerkveno skupnost.
Škofje v dokumentu poudarjajo, da ni ustrezno govoriti o »dovoljenju za pristopanje k zakramentom, temveč o procesu razločevanja, ki ga spremlja duhovnik«. Ta proces mora biti »oseben in pastoralen«. Potrebna je »pastoralna ljubezen duhovnika«, ki »sprejme skesanca, ga pozorno posluša in pokaže materinsko obličje Cerkve, medtem ko sprejme njegov dober namen, da celotno življenje postavi v luč evangelija in da prakticira ljubezen«. Ni nujno, da se ta pot konča pri zakramentih, ampak se lahko usmeri v druge oblike še večje vključenosti v življenje Cerkve, kot so večja navzočnost v skupnosti, sodelovanje v molitvenih skupinah, delo v različnih cerkvenih ustanovah.
Kadar konkretne okoliščine to omogočajo, se paru lahko predlaga življenje v vzdržnosti. Če pa te možnosti ni mogoče prakticirati in se v nekem konkretnem primeru pokažejo omejitve, ki zmanjšujejo odgovornost in krivdo ter lahko povzročijo škodo otrokom iz nove zveze, Amoris laetitia dopušča možnost pristopa k zakramentoma sprave in evharistije. To osebo pripravi za zorenje in rast z močjo milosti, pišejo škofje.
Dokument poudarja, da se povedanega ne sme interpretirati kot »neomejeno pristopanje k zakramentom ali kot upravičevanje kakršne koli situacije«. Predlagajo »razločevanje, ki ustrezno razlikuje vsak primer posebej«. Nekatere situacije potrebujejo posebno pozornost, kar od duhovnikov zahteva veliko potrpežljivosti pri spremljanju ter iskanje možnosti za vključevanje. Pomembno je usmeriti osebe, da se z lastno vestjo postavijo pred Boga, zato je tudi koristno izpraševanje vesti, kot to predlaga apostolska spodbuda, predvsem v odnosu do otrok ali zapuščenega zakonca. V vsakem primeru, kadar »ostajajo nerešene krivice, je pristopanje k zakramentom še posebej pohujšljivo«, opozarjajo škofje.