
Napad na dvojčka
15 let od napadov, ki so spremenili svetovno politiko
Svet | 11.09.2016, 05:00 Petra Stopar
Na današnji dan pred petnajstimi leti so teroristi Al Kaide ugrabili štiri potniška letala in jih strmoglavili na cilje v Združeni državi Amerike. Po napadih se je začela svetovna vojna proti terorizmu, ki se kljub menjavam zahodnih vlad in zastavonoš ideologije smrti še ni končala.
Tako se je pred natanko 15 leti glasilo prvo obvestilo o ugrabitvi letala družbe American Airlines, ki so ga iz centrale v Bostonu posredovali obrambnemu zračnemu poveljstvu NORAD: „Imamo težavo, ugrabljeno letalo gre proti New Yorku, prosili bi, da zberete nekaj lovcev F-16, nam pridete pomagati. To ni vaja, ni test.“ Na pomoč sta vzleteli letali F-15, a ker je bil oddajnik ugrabljenega leta številka 11 odklopljen, nista vedela, kam morata. Zadnja navodila s poveljstva z besedami „severno od New Yorka“ so bila preveč skopa in prepozna.
Čez nekaj minut je v Svetovni trgovinski center trčilo še drugo potniško letalo. Devetnajst teroristov Al Kaide je poleg napadov na dvojčka letali strmoglavilo še na Pentagon in polje v Pensilvaniji. Zadnje letalo bi sicer moralo pasti na kongresno palačo v Washingtonu, a so ugrabljeni potniki izvedli poskus upora.
Napadi, ki so teroriste stali največ pol milijona dolarjev, so ubili 2977 ljudi, od tega v New Yorku 2753, v Pentagonu 184 in v Shanksvillu 40, ter povzročili za 123 milijard dolarjev gospodarske škode.
Odgovornost za napade je iz votline v Afganistanu navdušeno prevzel vodja Al Kaide Osama bin Laden. 2. maja 2011 so ga v Pakistanu na ukaz predsednika Baracka Obame ubili pripadniki ameriških posebnih enot. Čeprav so ZDA hotele bin Ladna ujeti že takoj po napadih in so zato v času predsednika Georga Busha mlajšega napadle Afganistan, pa administraciji to ni uspelo in leta 2003 se je vojaška pozornost preusmerila v Irak, katerega diktator Sadam Husein ni bil povezan z napadi na ZDA.
Čeprav se je ameriška vojske leta 2011 umaknila iz Iraka, pa vojna tam še kar traja, podobno kot v Afganistanu, številni politiki pa invazijo na Irak danes označujejo za napako in nepremišljeno potezo. Konec leta 2010 se je z uporom proti oblasti v Tuniziji začela arabska pomlad, ki se je razširila po številnih drugih arabskih državah z največjimi posledicami za Egipt, Libijo, Jemen in Sirijo. Namesto oslabljene Al Kaide so se na površje prebile različne druge islamske teroristične organizacije na čelu z Islamsko državo, ki je zavzela velike dele ozemlja Iraka in Sirije.
Univerza Maryland je ugotovila, da je bilo leta 2001 po svetu manj kot 2000 terorističnih napadov, v katerih je bilo ubitih ali ranjenih 14.000 ljudi. Lani je bilo 15.000 napadov z 80.000 mrtvimi ali ranjenimi, v kar niso vštete žrtve zračnih napadov zahodnih držav. Leta 2001 je bilo na svetu le nekaj terorističnih skupin, podobnih Al Kaidi, danes jih je skoraj 50, ki intenzivno napadajo v arabskem svetu ter tudi po Aziji, Afriki in Evropi.