Hrvaška in Slovenija v sklepnih pripravah na morebiten nov begunski val
Politika | 01.09.2016, 15:54 Petra Stopar
Glede na to, da se je vrhunec turistične sezone končal, so na Hrvaškem neuradno že odpoklicali policiste z obale nazaj na vzhodno mejo s Srbijo, notranji minister Vlaho Orepić pa je izjavil, da država dobro sodeluje z Madžarsko, Srbijo, pa tudi s Slovenijo. Tudi naša država pravi, da so priprave skrajnih ukrepov v primeru novega odprtja migracijske poti v sklepni fazi.
Hrvaški policisti so skupino, v kateri so bili državljani Albanije in Afganistana, v torek in sredo ustavili na območju Matuljev nedaleč od mejnega prehoda Jelšane. Migrante so po poročanju nacionalne televizije že prepeljali v azilni center v Zagreb. Prebežnike so ustavili tudi v Gorskem kotarju na območju Čabra, a njihovo identiteto in ostale okoliščine še ugotavljajo, je sporočila primorsko-goranska policijska uprava.
Na Hrvaškem je sicer skupno trenutno približno petsto migrantov, med katerimi je nekaj več kot dvesto prosilcev za azil. Ostali čakajo na izročitev v države, iz katerih so prišli. Premier Tihomir Orešković je med nedavnim srečanjem z nemško kanclerko Angelo Merkel ponovil, da Hrvaška nima zmogljivosti za sprejem večjega števila beguncev. Potrdil je, da se bo Zagreb znova usklajeval z Dunajem in Ljubljano. Notranji minister Vlaho Orepić pa je dejal, da je stanje glede migracij stabilno ter da ni indicev, da bi lahko izbruhnile težave.
Da je položaj trenutno miren, je dejala tudi slovenska notranja ministrica Vesna Györkös Žnidar, ki pa se boji, da je to zatišje »le navidezno«. Če se bo migracijska pot znova odprla, bo Slovenija prisiljena sprejeti nove ukrepe, je napovedala in nadaljevala, »da gre v bistvu za skrajne ukrepe, da si v primeru grožnje javnemu redu in notranji varnosti kot suverena država v odsotnosti učinkovitih evropskih rešitev postavimo suvereno pravico in dolžnost določati pogoje za vstop v državo«.
Ministrica je ob tem napovedala spremembe zakonodaje, ki bodo omogočile lažje vračanje migrantov v sosednje države. Stališče Slovenije je, tako ministrica, da prehod beguncev, kakršen je bil v času drugega vala, ni več sprejemljiv. »Dolžni smo poskrbeti, da ne postanemo žep,« je zatrdila in dodala, da je treba zmanjšati pritisk na azilni sistem in s tem tudi učinkovito pomagati tistim, ki mednarodno zaščito potrebujejo.
Dodajmo še, da bodo na policiji zaposlili in usposobili večje število kandidatk in kandidatov za varovanje schengenske meje. Kot je razvidno s spletne strani ministrstva za notranje zadeve, je rok za oddajo vloge 15. september 2016.