
Zastava Slovenije
Pregled domačih dogodkov minulega tedna
| 17.09.2016, 08:00 Petra Stopar
Teden, ki je za nami, je zaznamovala zgodovinska izvolitev Aleksandra Čeferina na čelo Evropske nogometne zveze in s tem na visok položaj v mednarodnem športu. Vlada se je odločila, da toži Hrvaško zaradi kršitve pravic Ljubljanski banki, koalicija pa je pred interpelacijami treh ministrov strnila vrste in Milojki Kolar Celarc, Petru Gašperšiču ter Maji Makovec Brenčič zagotovila svojo podporo. V teh dneh mineva tudi leto dni od prvih množičnih prihodov beguncev na naše ozemlje, pristojni notranji organi pa tokrat pravijo, da so na podoben scenarij pripravljeni.
Šport
Takole se je predsednik slovenske nogometne zveze, pravnik Aleksander Čeferin, ob zmagoslavni izvolitvi na čelo krovne evropske organizacije zahvalil na kongresu v Atenah: »Dragi prijatelji, hvala za vašo fantastično podporo. To je velika čast in velika odgovornost, veliko mi pomeni, moja družina je zelo ponosna name, prav tako moja majhna in lepa Slovenija. Upam, da boste nekega dne name ponosni tudi vi. Hvala.« Čeferin se je bolj kot za gradnjo mostov zavzel za gradnjo igrišč in prihodnosti za mlade. Zagotovil je, da se bo trudil biti najbolj odprt, transparenten in dostopen predsednik v 62-letni zgodovini Uefe. Želi jo pripeljati na višjo raven, da ne bo obremenjena z zdajšnjimi težavami, med drugim s korupcijo. Sloveniji pa je sporočil: »Tudi majhne države, tudi majhni narodi so lahko pomembni. Slovenci smo bolj sposobni, kot si priznamo in priznamo drug drugemu. Mislim, da tudi na drugih področjih lahko igramo pomembne vloge.«
Da je kljub majhnosti Slovenija velika tudi v športnih paraolimpijski disciplinah, sta na igrah v Rio de Janeiru najbolj dokazala strelca z zračno puško stoje Veselka Pevec in Franček Gorazd Tiršek. Prva je osvojila zlato, drugi pa srebrno medaljo. Pomembno vlogo pa je v slovenskem športu odigral slovenski motokrosist Tim Gajser, ki se je letos okitil z naslovom svetovnega prvaka v elitni konkurenci MXGP. Zmagovalca svetovnega pokala so sprejeli v domačih Makolah, kjer je povedal, da bo še naprej tekmoval. Naprej bo šla tudi košarkarska reprezentanca, ki si je z zmago nad Bolgarijo v kvalifikacijah že zagotovila nastop na evropskem prvenstvu naslednje leto.
Cerkev
Velik in plemenit korak v služenju svojega redovniškega poklica so v ponedeljek storile sestre uršulinke v Mekinjah. Svoj samostan, v katerem so bivale in ga vzdrževale več kot sto let, so podarile domači kamniški občini. Po večletnih težkih prizadevanjih in negotovosti ob ugibanju, kdo bo prevzel finančno breme obnove zgradbe, ter neuspešnem iskanju ustreznega kupca, so jih besede papeža Frančiška spodbudile, da stavbo donirajo.
»V darilni pogodbi je zapisano, da se obdarjenec zaveže uporabljati dar na spoštljiv način, tako da se spoštuje zgodovina objekta in njena prejšnja namembnost. Upamo, da ga bo Občina znala ovrednotiti, dati v prave roke in uporabiti za prave potrebe okolja. Komisiji, ki bo pripravila načrt glede uporabe, želimo dobro in konstruktivno delo,« je dejala uršulinka s. Zorica Blagotinšek, ki se je tako kot drugi redovniki in redovnice, duhovniki in farna občestva, v soboto udeležila škofijskega molitvenega dne za duhovne poklice.
Teh, pravi mariborski nadškof Alojzij Cvikl, prav v teh časih primanjkuje. A zaradi tega ne smemo biti pesimistični, ampak moramo tudi sami delovati za promocijo duhovnih poklicev, srečanje s katerimi je zagotovo ponudila tudi letošnja Stična mladih, ki je skupaj več tisoč mladih kristjanov iz vse Slovenije.
Politika
Kot strela z jasnega je v četrtek s pravosodnega ministrstva oziroma vlade udarila novica, da bo Slovenija pred Evropskim sodiščem za človekove pravice tožila Hrvaško zaradi kršitve pravic Ljubljanski banki pri izterjavi dolgov hrvaških podjetij. V tožbi Slovenija po besedah ministra Gorana Klemenčiča dokazuje, da so hrvaške sodne in izvršilne oblasti s svojim sistematičnim ravnanjem LB v zadnjih 25 letih onemogočale izterjavo terjatev do hrvaških podjetij in jo tako nezakonito prikrajšale za njeno premoženje. Tako on kot zunanji minister Karl Erjavec sta prepričana, da vprašanje ne bo pustilo negativnih zunanjepolitičnih posledic v odnosih med državama.
In medtem ko se vlada Mira Cerarja skupaj s finančnim ministrstvom hvali, kako je na polovici svojega mandata uspela konsolidirati javne finance, jo na drugi strani opozicija sprašuje, zakaj je bilo potemtakem treba izvrševanje državnega proračuna ustaviti v zgodovinsko zgodnjem času, več kot štiri mesece pred iztekom leta. Ta ukrep po oceni poslanca SDS Andreja Širclja pomeni, da ima vse niti in nadzor nad projekti v rokah finančno ministrstvo.
Vlada medtem že snuje razpravo o proračunu za leti 2017 in 2018, o čemer je koalicija v četrtek govorila na Brdu pri Kranju. Med prioritetami bodo zdravstvo, infrastruktura in znanost. Eno od odprtih vprašanj v proračunu so plače javnih uslužbencev in kot je opozoril, je manevrski prostor za pogajanja tu zelo majhen, kljub temu pa si vlada želi doseči sporazum s sindikati. Poleg njih so ta teden novo fronto odprli v Sindikatu vzgoje in izobraževanja, kjer so za 29. september v Ljubljani napovedali protestni shod. Na njem bodo dostojne plače zahtevale pomočnice vzgojiteljice v vrtcih.
Vladi, kot kaže, dela ne bo manjkalo, dodatne skrbi pa utegne povzročiti nov »dvojen problem«, kot ga imenuje predsednik parlamentarne komisije za nadzor varnostnih obveščevalnih služb Branko Grims, in sicer odpiranje novih migrantskih poti. Najsi bo izziv varnostni ali humanitarni, Cerar zagotavlja, da Slovenija izjem ne bo več dopuščala. Na schengenski meji s Hrvaško bo strogo izvajala zakonodajo Evropske unije.
Družba
Ob državnem prazniku vrnitve Primorske k matični domovini so v predsedniški palači pripravili dan odprtih vrat. Premier je v poslanici zapisal, da je Primorska simbol domoljubja Slovenk in Slovencev in naše pomembno okno v svet. Predsednik Državnega zbora Milan Brglez pa je v voščilu pozval k ponosu na to, da smo vrnitev tega dragocenega ozemlja lahko dosegli, ker smo bili enotni in složni. A po besedah zgodovinarja Renata Podberšiča ob prazniku ne smemo pozabiti, katero ozemlje smo ob tem hkrati izgubili.
Na dogodek, ki sega še dlje od druge svetovne vojne, v leto 1916, pa so se minulo soboto ob 100. obletnici izgradnje cerkvice sv. Duha v Javorci spomnili predstavniki različnih verskih skupnosti. Spominsko obeležje in leseno svetišče v dolini Tolminke so v samo pol leta z željo po miru in končanju vojne ustvarili avstro-ogrski vojaki Soške fronte. Slovesno sveto mašo je daroval koprski škof Jurij Bizjak, po besedah katerega si moramo za mir vsi prizadevati.
Mir se zagotovo najprej rojeva v družini. V podporo evropski državljanski peticiji »Mama, oče, otroci« lahko v teh dneh svoje podpise oddamo tudi Slovenke in Slovenci, ki si še posebej želimo zaščititi zakonsko zvezo in družino znotraj Evropske unije.