Damijana MedvedDamijana Medved
Jakob ČukJakob Čuk
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
IAEA _mednarodna agencija za jedrsko energijo (foto: IAEA)
IAEA _mednarodna agencija za jedrsko energijo

Slovenija v svetu IAEA

| 30.09.2016, 09:25 Tone Gorjup

Slovenija je bila na 60. zasedanju Generalne konference Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA), ki ta teden poteka na Dunaju, soglasno izvoljena za članico Sveta guvernerjev omenjene agencije za obdobje od leta 2016 do 2018. Našo državo bo v svetu zastopal veleposlanik Andrej Benedejčič, trenutno stalni predstavnik Slovenije pri Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE).

Vsakoletno zasedanje Generalne konference Mednarodne agencije za jedrsko energijo se je začelo že v ponedeljek. V uvodnem delu zasedanja je predsednik agencije Yukiya Amano sporočil, da namerava približno trideset držav v razvoju razviti programe jedrske energije. Med njimi je veliko držav iz Severne Afrike in Bližnjega vzhoda. To pomeni, da se bo število držav z jedrsko energijo lahko podvojilo. V splošni razpravi so precej pozornosti namenili prav temu dejstvu. V njej je v torek nastopil tudi predstavnik Slovenije veleposlanik Andrej Benedejčič. Predstavil je slovenska stališča glede aktualnih zadev v agenciji, glede sodelovanja z njo in aktivnosti Slovenije na področju jedrske energije.

Na včerajšnjih volitvah v Svet guvernerjev Mednarodne agencije za jedrsko energijo je bila Slovenija že tretjič izvoljena za članstvo v tem organu, v katerem je 35 držav. Stalne članice so države z najbolj razvito jedrsko tehnologijo in jih v skladu s statutom potrjujejo vsako leto, ostale članice pa so na podlagi predlogov regionalnih skupin izvoljene za obdobje dveh let. Svet guvernerjev vodi in usmerja delo agencije med eno in drugo generalno konferenco in se sestane petkrat na leto.

Jedrska elektrarna Krško
Jedrska elektrarna Krško © NEK

Mednarodna agencija za jedrsko energijo je bila ustanovljena leta 1957 s sklepom Generalne skupščine Združenih narodov. Naloge organizacije, ki ima 168 članic, so razširiti in povečati prispevek jedrske energije k miru, zdravju in napredku v svetu. Slovenija je njena članica od 21. septembra 1992 in je danes ena izmed 30 držav na svetu, ki imajo jedrske elektrarne; njeno članstvo v agenciji je zato nadvse pomembno in dobrodošlo. Naša država je sicer že dvakrat predsedovala Svetu guvernerjev in sicer v času, ko smo bili člani sveta. V letih 1998/99 ga je vodil dr. Miroslav Gregorič, v letih 2006/2007 pa veleposlanik dr. Ernest Petrič. Ko Slovenija nima priložnosti članstva v Svetu guvernerjev, svoja stališča vključuje v skupna stališča EU. Za strokovno sodelovanje na tem področju je v Sloveniji pristojna Uprava za jedrsko varnost.

Vir: STA, gov.si

Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.