Slavi KoširSlavi Košir
Marko ZupanMarko Zupan
Tone GorjupTone Gorjup

Zračne sile ZDA so se odzvale na napade sirskega režima

Svet | 20.08.2016, 21:33 Andrej Šinko

ZDA so v obrambo svojih vojaških svetovalcev pri Kurdih v Siriji poslala svoja vojaška letala, potem ko so sirska letala bombardirala območje, kjer ti svetovalci delujejo. Sirska letala so se sicer še pred prihodom ameriških umaknila z območja.

Bojna letala Su-24 sirskega režima Bašarja al Asada so v četrtek prvič bombardirala položaje kurdskih sil v Siriji, med njimi tudi območje mesta Hasakeh na severovzhodu Sirije, kjer ameriški specialci pomagajo pri urjenju kurdskih vojakov. Američani so potem na pomoč poslali svoja letala. »To smo naredili za zaščito naših koalicijskih sil,« je povedal tiskovni predstavnik Pentagona, stotnik Jeff Davis. »Poskrbeli bomo za njihovo varnost, sirskemu režimu pa svetujemo, da ne delajo stvari, ki jih ogrožajo. Primere, ko ogrožajo koalicijske sile, jemljemo skrajno resno in imamo pravico do samoobrambe,« je še dejal Davis.

Letala koalicijskih sil pod vodstvom ZDA sicer v Siriji delujejo prvenstveno proti džihadistom Islamske države, ne pa proti režimskim silam Asada, ki jih za nameček podpirajo ruska letala. Koalicijske sile pa na terenu podpirajo tudi lokalne sile, ki se borijo proti Islamski državi.

Kljub ameriškemu posredovanju po četrtkovem incidentu pa to očitno ni preplašilo sirskih letal, ta so včeraj spet preletavala območje, a tokrat so jih ameriška letala pričakala že v zraku. Stotnik Davis je še dodal, da je to dejanje sirske vojske precej nenavadno, saj doslej še ni napadla kurdskih sil.

Turški premier napovedal aktivnejšo vlogo v sirski vojni

Premier Binali Yildirim je medtem danes dejal, da bo Turčija v prihodnjih šestih mesecih igrala bolj aktivno vlogo pri stopnjevanju prizadevanj za rešitev že pet let trajajoče sirske krize. Opozoril je še, da sirski režim Kurde vse bolj dojema kot grožnjo in vse bolj razume nevarnost, ki jo predstavlja domnevni poskus oblikovanja kurdske države.

»Prelivanje krvi se mora končati. Dojenčki, otroci in nedolžni ljudje ne bi smeli umreti. Turčija bo zato v prihodnjih mesecih pri poskusih zaustavitve nevarnosti bolj dejavna kot doslej,« je v Istanbulu povedal Yildirim. Po njegovih besedah je spremembo v sirskem dojemanju Kurdov mogoče razbrati iz obstreljevanja kurdskih položajev na severovzhodu Sirije, ki so ga sirske režimske sile izvedle ta teden.

Yildirim je poudaril tudi, da so ZDA strateški partner in ne sovražnik Turčije. Ankara od Washingtona namreč zahteva izročitev klerika Fethullaha Gülena, ki ga obtožujejo odgovornosti za poskus vojaškega udara v Turčiji minuli mesec.

»V odnosih med dvema državama so lahko vzponi in padci, a moramo odstraniti elemente, ki škodujejo našim odnosom,« je dejal Yildirim. Ob tem je izrazil upanje, da se bo proces končal tako, da bo to ustrezalo obema državama, in da bodo dvomi turškega ljudstva glede ZDA izginili. Yildirim je od ZDA danes tudi zahteval, naj Gülena do izročitve priprejo.

Svet
Škof Andrej Saje (photo: ARO) Škof Andrej Saje (photo: ARO)

Novomeški škof Saje: Dvignimo pogled od grobov

V Katoliški Cerkvi se v devetih dneh žalovanja spominjamo papeža Frančiška in molimo zanj. Tako bo danes v baziliki sv. Petra četrta spominska maša, ki jo bo daroval državni tajnik kardinal Pietro ...

Kardinal Angelo Becciu (photo: VaticanMedia) Kardinal Angelo Becciu (photo: VaticanMedia)

Kardinal Beeciu se je umaknil

Po smrti papeža Frančiška 21. aprila 2025 se Katoliška cerkev nahaja v obdobju sede vacante, ko je sedež svetega Petra prazen. V tem prehodnem času Vatikan ohranja tradicionalne običaje, vključno ...

Kardinali zbrani na kongregaciji (photo: Vatican media) Kardinali zbrani na kongregaciji (photo: Vatican media)

Kardinali nas prosijo za molitev

Kardinalski zbor je na ponedeljkovem srečanju določil, da se bo konklave za izvolitev 267. papeža začel 7. maja po koncu devetdnevnega obdobja obhajanja bogoslužij, namenjenih molitvi za pokoj ...