Maja MorelaMaja Morela
Andrej JermanAndrej Jerman
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Sedež Zveze svobodnih sindikatov v Ljubljani. (foto: Urška Hrast)
Sedež Zveze svobodnih sindikatov v Ljubljani.

Sindikati: Porušeno zaupanje ne more biti razlog za odpuščanja

Politika | 18.08.2016, 15:37 Petra Stopar

Sindikat državnih organov Slovenije je ogorčen zaradi predloga uvedbe novega razloga za odpoved pogodbe o zaposlitvi. Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti namreč predlaga, da delodajalec lahko delavca odpusti tudi zaradi porušenega medsebojnega zaupanja. Večina delodajalcev medtem predlog podpira.

Med predlogi ukrepov, ki jih v sklopu dokumenta z naslovom “Za dostojno delo” obravnava posebna delovna skupina Ekonomsko-socialnega sveta, je tudi predlog za uvedbo dodatnega razloga za redno odpoved - porušeno zaupanje med delodajalcem in delavcem.

V Sindikatu državnih organov Slovenije in Sindikatu carinikov Slovenije opozarjajo, da mora razlog za odpustitev prej tičati v strokovnosti dela, ne v simpatičnosti. Po besedah predsednika sindikata državnih organov Frančiška Verka je predlog po njegovem nedostojen, ministrstvo pa z njim ne spoštuje zahtev po zagotavljanju enakih možnosti. Kot pravi, gre za poskus uzakonitve aktualne prakse iz zasebnega in še posebej iz javnega sektorja, ko morajo biti javni uslužbenci 'lojalni' delodajalcem tudi takrat, ko ti zavestno kršijo pozitivno zakonodajo oziroma zlorabljajo javna pooblastila. Verk je opozoril, da bi se medsebojno zaupanje lahko preneslo v medsebojno politično zaupanje. V javni upravi bi tako lahko prišlo do političnega odpuščanja, kar bi pomenilo konec pravne države, je še dejal. Sekratar omenjenega sindikata Drago Ščernjavič je prepričan, da do uveljavitve predloga ne bo prišlo.

Sindikat carinikov se je odzval tudi na skupni kadrovski načrt, ki jim ga je prejšnji petek posredovala vlada. Kot je dejal predsednik Dušan Pečnik, tako nizkotnih udarcev s strani vlade niso vajeni, zmotil jih je tudi prekratek rok za oddajo mnenja ministrstvu za javno upravo. Po njegovih besedah je predlog vlade glede zmanjšanja števila zaposlenih v finančni upravi pri taki obremenjenosti, s kakršno se sooča, nesprejemljiv.

Delodajalci ukrep pozdravljajo, a pravijo, da še zdaleč ni dogovorjen

Po besedah generalnega sekretarja Združenja delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije Igorja Antauerja gre za to, na kakšen način nadrejeni odpusti nekoga, ki je sicer dober strokovnjak, ampak preprosto ne paše v ekipo ter dela škodo svojim sodelavcem in podjetju. Dodal je, da takšen človek v primeru odpovedi iz krivdnih razlogov ostane brez odpravnine in denarnega nadomestila, novi predlog pa predvideva prav nasprotno, torej bi bil delavec v primeru odpovedi dobil odpravnino, prav tako bi bil upravičen do nadomestila. Kot je dodal Antauer, je element zaupanja med delodajalcem in delavcem sicer že del slovenske zakonodaje, a so postopki nedorečeni in sodišča nimajo prakse.

Politika
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...