Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar
Predstavitev molitvenika in katekizma ter knjige Cigan, Bogu vdan (foto: p. Ivan Rampre)
Predstavitev molitvenika in katekizma ter knjige Cigan, Bogu vdan

Romi v Sloveniji dobili molitvenik in katekizem v svojem jeziku

Slovenija | 11.08.2016, 17:16

V letu usmiljenja je izšel katoliški molitvenik in katekizem Pogovarjam se z Bogom. V njem so v romskem in slovenskem jeziku zbrane osnovne molitve in verske resnice ter razlaga zakramentov. Prevod in priredbo otroškega molitvenika Vrata k Bogu, ki je bil osnova, so omogočili Malteški red v Sloveniji, Celjska Mohorjeva družba, založba Družina in Slovenska škofovska konferenca. Ob nedavni obletnici smrti zavetnika Romov, blaženega Zefirina, je pri založbi Salve izšla tudi zgodba o tem mučeniku in nomadu. Opisana je v knjigi Cigan, Bogu vdan.

Koordinator za pastoralo Romov pri Slovenski škofovski konferenci Peter Kokotec je ob izdidu publikacije Pogovarjam se z Bogom, ki je na voljo tako v narečju Romov dolenjsko-belokranjskega področja kot tudi v narečju prekmurskih Romov, povedal, da gre za sad mnogih duhovnikov, redovnikov in redovnic, ki so delovali in še delujejo med Romi - tako pri nas kot tudi drugod v Evropi. Razumeli so evangeljske besede, da je treba stopiti do vsakega človeka.

Za osnovo katoliškega molitvenika in katekizma Pogovarjam se z Bogom je služil otroški molitvenik Vrata k Bogu. Od prve pobude do danes, ko je publikacija na voljo, je minilo več kot deset let. "Ni šlo le za prevajanje, ampak predvsem za umeščanje teologije molitve tako v romski jezik kot v romsko miselnost in kulturo, da Romi res začutijo, da je to, kar je v molitveniku, molitev, ki je univerzalna, ki je za vse," je pojasnil Kokotec. Ni namenjen le otrokom, ampak vsej populaciji. "Spominjam se, ko sem se v začetku dela z Romi srečal z njimi in njimi molil ter mi je starejša Romkinja rekla, da se ne zna pokrižati. V svoji zagnanosti sem jo kar malo očitajoče vprašal, kako to, da tege ne zna. Preprosto mi je odvrnila, da je ni nihče naučil. Ni bila njena krivda, ampak krivda nas, duhovnikov, ker nismo dovolj vztrajno in na ustrezen način pristopali do romskega ljudstva."

Publikacija bo med Rome razdeljena brezplačno, saj je Malteški red v Sloveniji omogočil tisk in izdajo iz programa za pomoč temu ljudstvu. Vodilo reda je namreč po besedah njegovega predstavnika Andreja Štera zaščita vere in pomoč ubogim. "Prepričan sem, da ta molitvenik ni namenjen le temu, da se bodo Romi naučili moliti, ampak da se bomo mi odločili moliti skupaj z njimi. S tem jezikovnim priročnikom bomo na nek način razumeli drug drugega - v vsakem smislu." Romi v Sloveniji, tako Šter, zaslužijo posebno pozornost. "S tem ne rešujemo problema Romov, ampak naš skupni problem, ki nastaja, ker se ne slišimo in ne razumemo." Šter je opozoril, da lahko Cerkev v Sloveniji pri tem vprašanju igra pomembno vlogo.

Pastoralo Romov v naši krajevni Cerkvi v preteklosti med drugim opisuje knjiga Cigan, Bogu vdan. Hkrati prinaša življenjepis zavetnika Romov, blaženega Zefirina. Prav pred dnevi je minilo 80 let od njegove smrti. Škof Peter Štumpf, ki je pripravil uvod v to delo, je med drugim povedal nekaj besed o tem nomadu in mučeniku. "Zanimivo pri tem človeku je, da ni iskal načina, kako bi bil svet in poseben. Iskal je način, kako bi bil skupaj s Kristusom v slehernem trenutku svojega življenja." Po besedah škofa Štumpfa knjiga, ki opisuje njegovo zgodbo, ni le zanimivo branje, ampak nekaj več. "Tako tudi začutimo, kako nekaj lepega je svetost, ki ni pridržana le nekaterim stanovom, škofom, duhovnikom, redovnikom, redovnicam in misijonarjem, ampak vsem, tudi ljudem, ki živijo na obrobju družbe in imamo do njih včasih predsodke."

Slovenija, Cerkev na Slovenskem, Sociala
Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...