Jure SešekJure Sešek
Andrej NovljanAndrej Novljan
Petra StoparPetra Stopar

Notranje ministrstvo intenzivno spremlja dogajanje v zvezi s prebežniki

Slovenija | 09.08.2016, 17:18

Avstrija na meji s Slovenijo in tudi Italijo še naprej vzpostavlja sistem nadzora. Ob nekaterih prehodih je opaziti tako imenovane registracijske centre za prebežnike. Nekaj vprašanj smo naslovili na naše notranje ministrstvo, pisne odgovore je poslala služba za odnose z javnostmi.

Zanimalo nas je, ali zadnje poteze vlade na Dunaju, ki med drugim načrtuje tudi postavitev žice na približno 40 kilometrih meje med Avstrijo in Slovenijo, pomenijo, da nam severna soseda ne zaupa. Na notranjem ministrstvu zatrjujejo, da so v stalnem stiku z njenimi oblastmi, ki naše obveščajo o vseh predvidenih ukrepih. Na notranjem ministrstvu so tako seznanjeni tudi z informacijo, da Avstrija razmišlja o postavitvi ograj ob nekaterih mejnih prehodih, če bi prišlo do povečanega begunsko-migracijskega toka. Čeprav je v Avstriji precej več razseljenih ljudi kot pri nas, ti ne prehajajo množično v Slovenijo, zato vlada v Ljubljani za zdaj ne vidi potrebe po uvedbi nadzora na severni meji, izvaja pa ostale izravnalne ukrepe.

Na našem notranjem ministrstvu pojasnjujejo, da so se prihodi prebežnikov iz Turčije v Grčijo občutno zmanjšali, da se razmere v Grčiji urejajo, a še vedno je precej ljudi, ki jim nezakonito uspe najti poti naprej proti severu. Naša država dogajanje v regiji intenzivno spremlja. Po vojaškem udaru so zelo negotove razmere Turčiji, v Makedoniji vlada politična kriza, prebežniki se kopičijo v Srbiji, ki nima ustreznih nastanitvenih kapacitet. Znova se je okrepila tudi begunsko-migracijska pot prek Sredozemskega morja v Italijo, zato pristojni v Sloveniji po zagotovilih notranjega ministrstva dnevno ocenjujejo morebitna tveganja, da bi, če bi bilo treba, ustrezno ukrepali. Tako niso le v stiku z Avstrijo, temveč tudi s sosednjimi državami in državami na zahodni balkanski poti, z njimi izmenjujejo aktualne informacije. V prihodnje bo marsikaj odvisno od učinkovitosti dela Frontexa, odnosa Turčije do tega vprašanja, varnostnih ter politično-ekonomskih in socialnih razmer tako v Siriji kot ostalih izpostavljenih državah.

Slovenija vzdržuje ograjo na svoji južni meji, a hkrati tako na njej kot tudi v notranjosti države izvaja poostren nadzor, saj tehnične ovire vzdolž celotne meje, tako notranje ministrstvo, ne bi rešile vseh težav. Med drugim tudi zato, ker njene postavitve ponekod ne dopušča konfiguracija terena. V pripravljenosti ostajajo nekateri centri, na primer Dobova, Šentilj in Lendava.

V Sloveniji se trenutno nahaja 276 prosilcev za mednarodno zaščito, večina je nastanjenih v azilnem domu in njegovih izpostavah. V Centru za tujce v Postojni, ki je v pristojnosti policije, je trenutno 19 ljudi.

Slovenija, Svet, Politika, Evropska Unija
Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media) Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media)

Papež v Benetkah

Papež Frančišek se je dopoldne mudil v Benetkah. V mestu na vodi se je mudil približno 5 ur, v tem času pa obiskal ženski zapor, nagovoril umetnike na beneškem bienalu in se srečal z mladimi, ...

Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...