Festival v podporo dojenju po Sloveniji
Slovenija | 29.07.2016, 11:40
Pred svetovnim tednom dojenja, ki bo potekal od 1. do 8. avgusta, se bo v več slovenskih mestih jutri in v nedeljo odvijal Festival Dojiva.se. Tema tretje izvedbe festivala je Zaupam si. Dogodek izraža podporo dojenju ter prinaša predavanja in informacije o izzivih nosečnosti in starševstva.
»Ocenjujemo, da je v Sloveniji še vedno veliko mamic, ki si sicer želijo dojiti in naravno roditi, a žal nimajo dovolj podpore in pravih informacij. Namen festivala z nosilno temo Zaupam si pa je prav v opogumljanju žensk, da ponovno odkrijejo svojo notranjo intuicijo in ji prisluhnejo,« je za Radio Ognjišče povedala organizatorka ljubljanskega festivala Urška Repnik. V Ljubljani bodo zato v soboto ob 15. uri pri Čolnarni v Tivoliju pripravili predavanje z naslovom »Samo srečna in zadovoljna ženska je lahko dobra mama«.
Istoimenska podporna skupina Dojiva.se, ki deluje na omrežju Facebook in ima več kot 6600 uporabnic, se tako enkrat na leto iz virtualnega sveta preseli v parke in na trge slovenskih mest. Letos se bo dogajalo v Mariboru, Ljubljani, Celju, Murski Soboti, Kranju, Krškem, Škofji Loki, Tržiču, Izoli, Ajdovščini in na Ptuju. Program po posameznih krajih najdete na spletnih straneh.
V poplavi informacij in dobronamernih nasvetov je pomembno, da se ženska zanese na svojo presojo in svoj občutek. Ob nosilni temi pa je tudi letošnje festival z vsebinami in pogovori namenjen sodelovanju med doječimi in nosečimi materami, da bodo lahko bodoče mamice že v času nosečnosti pripravljene na izzive, s katerimi se srečajo v minutah, urah, dnevih in tednih po porodu. Spoznate lahko porodne babice, svetovalke za dojenje, svetovalke za nošenje otrok z nosilkami, masažo za dojenčka, naučite se lahko kar nekaj trikov, kako poenostaviti dojenje, preizkusite materinske, nosečniške blazine, poskusite smuthije za dojenje in še mnogo zanimivih stvari.
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje opozarjajo, kako je ob osredotočanju na materino mleko kot dragocenega vira za dobro otroka, pomembno osvetliti dojenje tudi z vidika trajnostnega razvoja oziroma blagostanja planeta.
Svetovni teden dojenja, ki ga obeležujemo od 1. do 7. avgusta 2016, bo letos potekal v znamenju premisleka o pomenu dojenja za trajnostni razvoj. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje so že leta 2014 opozorili, kako je ob osredotočanju na materino mleko kot dragocenega vira za dobro otroka, pomembno osvetliti dojenje tudi z vidika blagostanja planeta. Na globalni ravni se usmerjamo v podporo, zaščito in promocijo dojenja kot odgovornega ravnanja z viri. »Delovanje s ciljem, da bi matere, ki se tako odločijo, lahko polno in ustrezno dolgo dojile dojenčke, je soodgovornost zdravstvenih in drugih strokovnjakov, delodajalcev, ožje in širše družine, prijateljev, lokalne skupnosti; je zavezujoča naloga družbe in predstavlja tudi naložbo za dobro prihodnost,« je povedala dr. Zalka Drglin z NIJZ in pojasnila, da je za sobivanje živih bitij na planetu in varovanja skupne Zemlje pomembno omogočati in negovati tudi dobre prakse dojenja.
Pri tem je pomembno naslednje:
- informiranost in ozaveščenost različnih ciljnih skupin - bodoče matere in očetje, člani in članice ožje in širše družine, prijatelji, prijateljice, delodajalci, lokalna skupnost, odločevalci, kot so na primer ministrstva, vodje ustanov, strokovnih združenj, župani in županje, novinarji in novinarke, predstavniki medijev, širša družba;
- ustrezna podporna mreža - družinski člani, lokalna skupnost, nevladne organizacije, ustrezno delovno okolje, svetovalke za informiranje in neposredno pomoč ter podporo pri dvomih in težavah, zdravstveni in drugi strokovnjaki s sodobnimi in medsebojno usklajenimi informacijami, praktičnimi znanji in komunikacijskimi spretnostmi z individualiziranim pristopom, z ustreznimi časovnimi in prostorskimi pogoji za pomoč pri dojenju;
- ustrezni pogoji za izvajanje dobrih praks dojenja:
fiziološki potek nosečnosti, poroda in poporodnega časa s prepoznavanjem potreb novorojenčka in matere in omogočanje njihovega zadovoljevanja, kadar je to mogoče;
ustrezno ukrepanje in zdravljenje ob zdravstvenih težavah dojenčka ali matere;
zagotovljeni bivanjski, finančni in drugi materialni viri za družinsko življenje;
dovolj časa in praktičnih možnosti za posvečanje dojenčku in njegovim potrebam (porodniški dopust, dopust za nego in varstvo otroka);
ustrezno porazdeljene družinske in gospodinjske obveznosti;
enakopravnost spolov na različnih ravneh;
ustrezna okolja doma in v javnih prostorih, ustanovah;
ustrezne možnosti za to, da doječa mama skrbi zase (počitek, sprostitev, hrana, pijača, primerna, učinkovita, dostopna zdravstvena skrb …).