Robert BožičRobert Božič
Marko ZupanMarko Zupan
Alen SalihovićAlen Salihović

Cerar: Stopnja ogroženosti Slovenije po zadnjih napadih ostaja nizka

Slovenija | 27.07.2016, 15:58 Andrej Šinko

Stopnja ogroženosti Slovenije tudi po nedavnih terorističnih napadih v Evropi ostaja nizka, je po sestanku sveta za nacionalno varnost dejal premier Miro Cerar. Ob tem je poudaril pomen previdnosti in usklajenega delovanja pristojnih služb, ki po njegovih besedah že delujejo »na vso moč«. Srečanja sveta za nacionalno varnost se je udeležil tudi predsednik države Borut Pahor.

Po Cerarjevih besedah Slovenija deluje normalno, »se pa vsi zavedamo, da moramo biti glede na dogodke v soseščini ter širše v Evropi in svetu zelo budni in zelo pozorni«. Poudaril je, da kot predsednik vlade vsak dan zahteva, da se mu redno poroča o aktivnostih služb, pristojnih za zagotavljanje varnosti. Ob tem je poudaril pomen medsebojne usklajenosti delovanja vladnih resorjev ter sodelovanja obveščevalnih organov z drugimi državami v sklopu Evropske unije in širše.

Cerar meni, da je pomembno tudi sodelovanje na politični ravni oziroma sodelovanje koalicije in opozicije. »Gre za varnost Slovenije, slovenskih državljanov, zato je zelo pomembno, da vsi izmenjujemo informacije, predvsem pa, da vsi skupno spodbujamo kulturo miru in nenasilja,« je poudaril. Ukrepi za primer zaostritve razmer morajo biti po Cerarjevih besedah sorazmerni s tem, kar se dogaja. O konkretnih ukrepih ni želel govoriti, je pa poudaril, da glede na nizko stopnjo ogroženosti Slovenije ne bi bilo prav uvajati kakršnih koli nesorazmernih ukrepov, predvsem takšnih, ki posegajo v posameznikovo svobodo in druge pravice.

Evropo, v prvi vrsti Francijo in Nemčijo, je v zadnjih dneh namreč pretresel niz napadov, v katerih je bilo ubitih na desetine ljudi. Skrb pa vzbuja tudi dogajanje v Turčiji, kjer so oblasti po spodletelem državnem udaru uvedle izredne razmere, ob tem pa se krepijo bojazni o trdnosti dogovora med Turčijo in Evropsko unijo o upravljanju migracijskih tokov. Cerar je poudaril, da je Slovenija migrantski val lani uspešno obvladala, v sklopu soočanja z njim pa je sprejela nekatere zakonske in operativne ukrepe, ki bodo na voljo tudi v prihodnje.

Sekretar poslanske skupine SDS Božo Predalič po seji sveta za nacionalno varnost njene vsebine ni komentiral, je pa dejal, da bi si želel jasnejšega in odločnejšega pogleda naprej. Spomnil je, da je SDS v preteklosti predlagala cel niz ukrepov, ki bi bistveno povečali varnost v državi v prihodnje, a jih je koalicija v državnem zboru žal zavrnila. Omenil je azilno zakonodajo in podobne predloge.

Državni sekretar na notranjem ministrstvu Boštjan Šefic pa je povedal le, da azilna zakonodaja oziroma morebitne zaostritve zaradi varnostnih razmer ni bila tema današnjega srečanja.

Slovenija, Politika
Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic) Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic)

Bruseljski odmevi na brezno pod Macesnovo gorico

Razstava 3450 umorjenih – Jama pod Macesnovo gorico – slovenski Katin, ki je do 10. maja na ogled v Zavodu sv. Stanislava, je v angleški verziji nagovorila tudi obiskovalce Evropskega parlamenta v ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...

Kriza srednjega razreda se kaže v krizi učiteljstva. (photo: PixaBay) Kriza srednjega razreda se kaže v krizi učiteljstva. (photo: PixaBay)

Kriza učiteljstva kaže krizo smisla

Evropa ne ve, bi šla naprej - v tem kar si je zgradila v zadnjih štirih tisoč letih, ali bi se vsula same vase, proti vsemu - od evtanazije do uničevanja družine, je izrekel prof. dr. Jože Ramovš, ...