Opus Dei, SDM
Prostovoljno delo nas pripravlja na svetovni dan mladih
Slovenija | 26.07.2016, 11:20 Marjana Debevec
Tri skupine mladih iz juga Francije in Španije, ki potujejo na Svetovni dan mladih, so se odločile, da bodo pred omenjenim srečanjem opravile prostovoljno delo v Sloveniji. S tem bodo zaživele tudi temo svetovnega dneva mladih, ki pravi: »Blagor usmiljenim, kajti usmiljenje bodo dosegli«. Od preteklega četrtka do jutri tako približno 240 deklet dela v Ljubljani in Litiji v šolah, domovih za ostarele in župnijah. Včeraj so se srečale tudi z ljubljanskim nadškofom Stanislavom Zoretom. Duhovne dejavnosti za dekleta pripravlja prelatura Opus Dei. Pogovarjali smo se z Lourdes, Blanco in Ano iz Španije.
- Zakaj ste se odločile za prostovoljno delo preden se boste odpravile na svetovni dan mladih?
»Mislim, da nam prostovoljstvo pomaga pripraviti se na svetovni dan mladih. Na ta dogodek smo se morale pripraviti materialno, tako da smo zbrale denar, pa tudi duhovno, kar delamo sedaj. In ker geslo svetovnega dneva mladih govori o usmiljenju, nam prav to delo pomaga, da se pripravljamo na svetovni dan mladih.«
»Ko pomagamo drugim ljudem, mislim, da nam to pomaga spoznati, da so ob nas ljudje, ki potrebujejo naše pomoči. To nas pripravlja na svetovni dan mladih in nam odpira naše duše.«
»To delo nas duhovno pripravlja na srečanje z mladimi vsega sveta. Ko pomagamo drugim, to pomaga tudi nam.«
- Kaj ste doživele v teh dneh dela v Sloveniji?
»Tukaj smo že nekaj dni. V dopoldnevih smo opravljale prostovoljno delo z ostarelimi in otroki, v popoldnevih pa smo obiskale razne kraje. En dan smo šle na Bled in plavale v jezeru, en dan smo obiskale Ljubljano, ki je res čudovita. Videle smo katedralo, tržnico, Tromostovje, reko Ljubljanico in grad. Bilo je res lepo.«
»Dopoldne, ko smo opravljale prostovoljno delo, sem na primer jaz delala v domu za ostarele. Srečala sem se z gospo, ki ji je bilo Mara. Čeprav se nisva razumeli, ona namreč govori slovensko, jaz pa špansko in angleško, sva se pogovarjali z rokami, se smejali skupaj, jaz sem ji tudi zaplesala.«
»Mi smo v dopoldnevih belile stebre v šolah, drugi pa so učili otroke in se igrali z njimi. Bilo je zelo lepo.«
- Vem, da ste se srečale tudi z ljubljanskim nadškofom. Kaj vas je posebej nagovorilo pri njem?
»Sinoči je nadškof prišel v naš hotel in odgovarjal na naša vprašanja. Zanimalo nas je, kako je s katolištvom v Sloveniji, spregovoril nam je o tem, kako je postal škof, pa tudi o treh načinih, kako se najbolje pripraviti na svetovni dan mladih in sicer: ponižnost, potrpežljivost in usmiljenje.«
- Kako sedaj, po tej izkušnji, doživljate geslo svetovnega dneva mladih: Blagor usmiljenim?
»Ta stavek pomeni, da moramo biti usmiljeni. Tukaj smo opravljali nekatera dela usmiljenja, s tem, da smo pomagali ostarelim, ali pa jih le poslušali. To nam je pomagalo, da smo začeli misliti na druge, namesto da bi mislili na nas. Starejši včasih nimajo potrpljenja, zato moramo biti z njimi usmiljeni in jih razumeti.«
»Meni je ta stavek pomagal razumeti, da ne pomagam le jaz drugim ljudem, ampak je delo z njimi pomagalo tudi meni, da sem se pripravila na svetovni dan mladih.«
- Kaj pričakujete od svetovnega dneva mladih?
»Duhovnik pri maši nam je rekel, da moli za to, da bi odkrile, kaj Bog želi od nas. To je tudi bistveni namen svetovnega dneva mladih."
- Na kakšen način pa boste razumele, kaj Bog želi od vas?
»Najprej je pomembno poslušati besede papeža Frančiška in slišati, kaj nam ima za povedati. On namreč vedno pove zelo pomembne stvari. Potem pa je treba tudi moliti. Svetovni dan mladih je priložnost, da molimo skupaj z mladimi iz različnih držav na primer med molitvenim bedenjem, ali pa tudi rožni venec. Prisluhnili pa bomo tudi drugim pomembnim ljudem, prišel bo na primer tudi prelat Opus dei, in vsi ti ljudje nam lahko pomagajo odkriti, kaj Bog želi od nas.«