Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Petra StoparPetra Stopar

Predavatelj na Harvardu Jaklič o neurejeni polpretekli zgodovini

Slovenija | 23.07.2016, 09:51

V oddaji "Spoznanje več, predsodek manj" smo gostili predavatelja na Harvardu ddr. Klemena Jakliča. Z njim smo se med drugim pogovarjali, da brez urejene preteklosti, težko ustvarjamo uspešno prihodnost. Komentiral pa je tudi nekaj drugih aktualnih zadev med drugim razsodbo ustavnih sodnikov, ki so prepovedali referendume ter predsedniško tekmo v ZDA.

Uvodoma se je Jaklič strinjal s trditvijo, da brez urejene preteklosti ni mogoče graditi uspešne prihodnosti. Presenečen je, da so tisti, ki poveličujejo nedemokratične sisteme še vedno v privilegiranem položaju. "Prejemajo celo določene visoke pokojnine. Ta občutek nepravičnosti je izjemno pomemben za vsako novo družbo. Razčiščenje preteklosti, ravnanje v skladu s pravičnostjo terja ukvarjanje s preteklostjo prav zaradi sedanjosti in prihodnosti.“

Pravo je na strani žrtev je nadaljeval sogovornik in dodal, da tudi v novi slovenski družbi poteka diskriminacija in neenako obravnavanje državljanov. „Nekateri sloji so precej privilegirani nekateri pa... oziroma, če si rojen v neko drugo družino imaš lahko probleme skozi vse življenje. Ti učinki preteklih krivic zločinov so še kako vidni v sedanjosti in bodo, se bojim, še v prihodnosti. Zato je edini recept in odgovor, da se ukvarjamo s temi krivicami, ki so relevantne danes in v prihodnosti.“

Jaklič je presenečen, da do danes Slovenija ni bila sposobna pred sodišče pripeljati niti enega zločinca pobojev med in po drugi svetovni vojni. Na izmikanja kriminalistov, policistov ali sodstva ne pristane. „Kosti v Sloveniji kar štrlijo iz tal. Količine so neverjetne tako, da povsod, kjer naletiš na človeško kot mislim, da je v večini primerov mogoče priti do dna. Posebej, ko bereš razne zapise o tistih dogajanjih, kjer so imena javno znana. Nekatere žrtve so javno zapisale, kdo je bil tisti, ki je to izvajal, vozil tovornjak, kdo je pomagal in tisti, ki je streljal pred jamo. Tukaj so imena in priimki.“

Jaklič opozarja, da nekemu pravniku, ki pravo jemlje resno in idealistično ni jasno, zakaj potem ni mogoče procesirati teh reči. Razlog vidi v tem, da za te procese v preteklosti ni bilo volje. „Tukaj je bila neka zloraba. Čutim zlorabo. Prav tako verjetno je prišlo do tega, da so te sile monopolizirale centre moči, ki so vplivali na vprašanja odkrivanja. Tudi pravna fakulteta. Vemo, kdo je bil na ključnih mestih in ti so ves čas opozarjali javnost, da naj bi te stvari zastarele in verjetno na ta način to preprečevale. To se mi zdi čista zloraba prava in institucije.“

Več o tem, kaj je Jaklič povedal o razsodbi ustavnih sodnikov lahko preberete TUKAJ.

Vabljeni k poslušanju oddaje.
Slovenija, Politika, Oddaje
Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

p. Metod Benedik (photo: STA) p. Metod Benedik (photo: STA)

H Gospodu je odšel p. Metod Benedik

V 82. letu je umrl p. Metod Benedik, je sporočil provincial kapucinske skupnosti p. Primož Kovač. Bil je teolog, zgodovinar, profesor in brat kapucinske skupnosti. Nazadnje je živel in delal v ...

Dr. Bogomil Ferfila in dr. Božo Cerar z novinarko Heleno Križnik (photo: Rok Mihevc) Dr. Bogomil Ferfila in dr. Božo Cerar z novinarko Heleno Križnik (photo: Rok Mihevc)

O miru po Trumpovo in še čem…

Donald Trump je že prvi dan svojega drugega mandata na čelu ZDA podpisal vrsto izvršnih odredb in ukazov. Če bo izkoristil minimalno prevlado republikancev v kongresu, lahko marsikaterega uzakoni, ...

Ilustratorka Irena Režek (photo: Jakob Čuk) Ilustratorka Irena Režek (photo: Jakob Čuk)

Packe so super

V Iskrici smo gostili ilustratorko in animatorko Ireno Režek. Povedala nam je, da so packe, ki se zgodijo med ustvarjanjem nekaj dobrega, saj jih lahko spremenimo v edinstveno umetnino. Tekom ...