Štefan IskraŠtefan Iskra
Andrej NovljanAndrej Novljan
Petra StoparPetra Stopar
Park zvončkov na Ljubljanskih Žalah (foto: splet)
Park zvončkov na Ljubljanskih Žalah | (foto: splet)

Državni svet o vetu na zakon o pogrebni in pokopališki dejavnosti

Slovenija | 20.07.2016, 12:50 Marjana Debevec

Državni svet bo popoldne razpravljal o odložilnem vetu na zakon o pogrebni in pokopališki dejavnosti. Skupino državnih svetnikov namreč moti, da se pogrebna dejavnost z izjemo 24-urne dežurne službe prepušča trgu, čeprav gre za izvirno občinsko nalogo in za storitev, ki je v javnem interesu. Če bo veto izglasovan, bo moral državni zbor znova odločati o podpori zakonu. Sicer pa omenjeni zakon prinaša pomembno novost za starše, katerih otrok umre med nosečnostjo.

Zakon o pogrebni in pokopališki dejavnosti je državni zbor sprejel 14. julija. Med novostmi, ki jih prinaša, pa je posebej pomenljiva ena, ki za našo družbo predstavlja prelomnico v odnosu do človeškega življenja. Starši bodo namreč po novi zakonodaji končno lahko pokopali svojega umrlega nerojenega otroka.

Nekaterim staršem je ob silnih prizadevanjih, če so imeli srečo, da so naleteli na sočutno medicinsko osebje, že uspelo pokopati nerojenega otroka, vendar so se ob tem srečevali z izjemnimi birokratskimi preprekami. Mnogim to na njihovo veliko bolečino žal ni uspelo.

Od sedaj naprej bodo starši veliko lažje pokopali svojega umrlega nerojenega otroka. Tako naj bi sčasoma postalo samoumevno, da se umrlega nerojenega otroka pokoplje tako kot vsakega drugega človeka.

Zakon ima sicer še nekaj pomanjkljivosti, ki jih bo treba še odpraviti. Tako se za nerojenega otroka še vedno uporablja popolnoma neprimerna beseda "plod". Prav tako bi morali imeti pravico do pokopa vsi nerojeni otroci - tudi tisti za katere starši ne izrazijo posebne želje po pokopu.

V naši državi imajo tako nerojeni otroci končno pravico do pokopa, matere in očetje pa pravico do žalovanja. S tem se veča zavest, da je nerojen otrok človek, ki ima tako kot vsak drug človek, ne le temeljno človekovo pravico do pokopa, ampak predvsem tudi do življenja.

Spomnimo še, da so z več strani že prihajale pobude, da bi starši dobili pravico do pokopa svojega nerojenega otroka. Med drugim so državljani podpisovali peticijo za zaščito in pokop nerojenih.

Slovenija, Politika
Ostareli par (photo: Pixabay) Ostareli par (photo: Pixabay)

Ali bom bližnjim v breme? Še lahko živim?

Potem, ko je državni zbor v petek kljub nasprotovanju stroke in velikega dela civilne družbe sprejel zakon, s katerim je uzakonjen samomor za hudo bolne in ostarele, je Glas za otroke in družine ...