Velika Britanija je dobila drugo premierko v zgodovini
Svet | 14.07.2016, 15:44 Andrej Šinko
Britansko vlado bo vodila Theresa May, ki je že bila notranja ministrica. Po odstopu premiera Davida Camerona je Mayevo sprejela kraljica Elizabeta II. in jo pozvala k oblikovanju nove vlade. Nova premierka je obljubila, da se bo njena vlada borila za ohranitev enotne in izgradnjo boljše Velike Britanije izven Evropske unije. Imenovala je že nekaj ministrov, med njimi tudi vidne zagovornike brexita.
Po imenovanju je Mayjeva dejala, da se bo njena vlada borila za ohranitev enotne in izgradnjo boljše Velike Britanije ter proti neenakostim. »Ko bomo zapustili evropsko unijo, izbrali si bomo drzno, novo, pozitivno vlogo v svetu. Velika Britanija bo država, ki ne bo služila le izbrancem, temveč vsem nam. To bo poslanstvo moje vlade in skupaj bomo zgradili boljšo Veliko Britanijo,« je pojasnila.
Mayeva je že imenovala nekaj ministrov. Zunanji minister v prejšnji vladi Philip Hammond bo po novem odgovoren za finance. Cameronov finančni minister v novi vladi ne bo sodeloval, bo pa v njej nekdanji londonski župan in zagovornik brexita Boris Johnson, ki bo vodil zunanje ministrstvo. Njegove naloge pa naj bi bile povezane tudi s procesom izstopa države iz Evropske unije.
Na nov ministrski položaj, za ministra za brexit, je bil imenovan še en viden zagovornik odhoda iz unije, evroskeptik David Davis, ki je s tem postal glavni britanski pogajalec za izstop države iz povezave. Evroskeptik je tudi minister za mednarodno trgovino Liam Fox. To je prav tako novi ministrski položaj. Ministrica za energetiko in klimatske spremembe Amber Rudd je bila imenovana za notranjo ministrico, obrambni minister Michael Fallon pa je ohranil položaj, na katerem je že od leta 2014.
Odziv svetovnih voditeljev
Več evropskih voditeljev je pozvalo novo britansko premierko Thereso May, naj začne proces za izstop Velike Britanije iz Evropske unije. Ruski predsednik Vladimir Putin pa je izrazil pripravljenost na konstruktiven dialog. Na imenovanje Mayeve se je odzval tudi katoliški nadškof v Westminstru kardinal Vincent Nichols. Slednji je pohvalil jekleno odločnost, integriteto in čut za pravičnost nove premierke. Ob tem ji je zagotovil tudi molitev katoličanov.
Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker je v pismu Mayjevi poudaril, da je britanski referendum o izstopu iz unije vzpostavil nove razmere, ki jih bosta morali Velika Britanija in Evropska unija čim prej nasloviti. Naj ne zavlačuje z začetkom pogovorov o izstopu iz unije, je novo premierko med drugimi pozval francoski predsednik Francois Hollande. V telefonskem pogovoru je ponovil željo, da bi se izstopna pogajanja začela, kakor hitro bo to mogoče. Po telefonu je Mayevi za prevzem položaja čestitala tudi nemška kanclerka Angela Merkel. Strinjali sta se, da se morajo prijateljski odnosi med državama nadaljevati, in sicer tudi v pogajanjih o britanskem izstopu. Tudi belgijski premier je izrazil željo po čim prejšnjem začetku pogovorov o izstopu, pri čemer pa je poudaril, da si »ne moremo privoščiti daljšega obdobja negotovosti«.
Mayeva se bo s ključnimi voditelji Evropske unije verjetno srečala že v začetku septembra na vrhu držav skupine G20, z vsemi voditelji drugih 27 držav članic Evropske unije pa se bo srečala 20. in 21. oktobra na vrhu Evropske unije.