Štefan IskraŠtefan Iskra
Marko ZupanMarko Zupan
Tone GorjupTone Gorjup

Na pravoslavnem koncilu sporazumno sprejeli vse dokumente

Cerkev po svetu | 28.06.2016, 07:36 Marta Jerebič

Pravoslavni koncil na Kreti se je v nedeljo končal s sklepno izjavo. Voditelji 10 krajevnih ali avtokefalnih Cerkva so obsodili nasilje na Bližnjem vzhodu, preganjanja, izgon in umor članov verskih manjšin, nasilno spreobračanje, mučenje, usmrtitve in trgovanje z begunci. 290 delegatov na koncilu je sprejelo tudi 6 dokumentov o zakonski zvezi, postu, vprašanju avtonomije, pravoslavni diaspori, poslanstvu Cerkve v današnjem svetu ter vprašanju o odnosih z drugimi krščanskimi Cerkvami. Carigrajski ekumenski patriarh Bartolomej je na sklepni slovesnosti menil, da so spisali pomembno stran v zgodovini, pravoslavne Cerkve pa so sklenile, da bodo podobni koncili vsakih 7 do 10 let. Zadnji je bil namreč pred 50 leti.

Delegati so vseh 6 dokumentov sprejeli sporazumno. Kot poroča spletni portal tednika Družina, je bila posebej sporna in naporna zadnja razprava o odnosu pravoslavne Cerkve do preostalega krščanskega sveta. A carigrajski ekumenski patriarh meni, da je treba sodelovati v dialogu – tako med pravoslavnimi Cerkvami kot z drugimi. Edinost pravoslavnih Cerkva bo namreč prispevala tudi k edinosti med kristjani. Dialog je edina pot za mir in spravo, je dejal.

Carigrajski ekumenski patriarh Bartolomej se je ob tem zahvalil ekumenskim opazovalcem, ki so sodelovali na prvi in zadnji seji, in za to, da so molili za uspeh koncila.

Besedila dokumentov in sklepna »okrožnica« zaenkrat še niso objavljeni v celoti. Po besedah koncilskega tajništva je težava predvsem v tem, da morajo biti vsa besedila hkrati na voljo v štirih uradnih koncilskih jezikih: grškem, ruskem, angleškem in francoskem. Poleg tega morajo dokumente podpisati vsi uradni delegati v vseh štirih jezikih. Pri sprejetih dokumentih gre predvsem za notranjepravoslavna vprašanja, kot so ureditev svetovne diaspore in pravilniki za razglasitev avtonomnega statusa deželne Cerkve; zapisana so tudi pravila in določila o zakramentu zakonske zveze in njegovih ovirah. Udeleženci so razpravljali še o globalni odgovornosti pravoslavne Cerkve v sodobnem svetu in dokumentu o »ekumenizmu«. Koncil, ki so ga pripravljali več kot pet desetletij, je sicer zasenčila odpoved udeležbe štirih Cerkva, med njimi tudi ruske pravoslavne, ki ji pripada več kot polovica vseh pravoslavnih vernikov po svetu. Udeleženci na Kreti so poudarili, da to po njihovem razumevanju ne zmanjšuje značaja »vsepravoslavnega« koncila, saj so tudi vse manjkajoče Cerkve sodelovale pri pripravi koncilskih dokumentov.

 

Cerkev po svetu
Romanje v Habsterdick 2024 (photo: osebni arhiv Jožeta Kamina) Romanje v Habsterdick 2024 (photo: osebni arhiv Jožeta Kamina)

Marija Pomagaj je s svojimi rojaki po vsem svetu

Rojaki na vzhodu Francije 1. maja že desetletja romajo k Mariji Pomagaj v Habsterdick. Letos je sveto mašo daroval ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore, ki ima tudi rudarsko preteklost. V ...