Španska zastava
Ljudska stranka zmagovalka parlamentarnih volitev v Španiji
Svet | 27.06.2016, 11:31 Marjana Debevec
Na parlamentarnih volitvah v Španiji je slavila konservativna ljudska stranka premiera Mariana Rajoya, ki je osvojila 137 poslanskih sedežev v 350-članskem parlamentu, kar je 14 več kot na decembrskih volitvah. Drugi so bili socialisti z 85 mandati, tretji pa levi Podemos z 71 sedeži. Oboji so v primerjavi z decembrskimi volitvami izgubili kar nekaj podpore.
Španski premier Mariano Rajoy, ki že več kot pol leta opravlja tekoče posle, je zahteval, da bi moral prvi dobiti priložnost za sestavo nove vlade. Ljudska stranka sicer ni dobila absolutne večine, je pa povečala število poslanskih mandatov v primerjavi z volitvami konec lanskega leta, zdaj jih ima 14 več. »Španija bo takšna, kot si jo bodo želeli državljani. Imela bo vlado in poslance, kakršne bodo izbrali Španci,« je dejal Rajoy.
Decembrske volitve so sicer morali ponoviti, ker stranke niso bile sposobne sestaviti koalicijske vlade. Tokrat obljubljajo, da bo drugače, čeprav se razmerja niso bistveno spremenila. Socialisti so se uvrstili na drugo mesto s 85 sedeži oziroma petimi manj kot decembra. Na tretje mesto se je uvrstil Podemos ali stranka Zmoremo z 71 sedeži. Njihov vodja Alberto Garzon: »Izidi napovedujejo možnost leve vlade, ki bi jo stranka Zmoremo sestavila s socialisti. Vendar se morajo oni odločiti, ali si država zasluži levo večinsko vlado.«
Četrti so bili na volitvah liberalni Državljani, ki so osvojili 32 mandatov, kar je osem manj kot decembra. Vodja stranke Albert Rivera: »V Španiji ne bo politične stabilnosti, v kolikor ne bo sprememb za srednji razred. Odločitev državljanov je koristna, da zadeve spremenimo in obrnemo špansko politično življenje.«
Kljub temu, da je ljudska stranka povečala prednost pred ostalimi, povolilna aritmetika ni nič kaj bolj enostavna, kot je bila decembra. Še vedno namreč ni videti neke naravne koalicije, saj tako ljudska stranka kot Državljani nimajo dovolj glasov za oblikovanje koalicije, prav tako pa ne levi tabor. Koalicijska pogajanja bodo zato verjetno spet zelo zahtevna, predvsem pa dolgotrajna.