Maja MorelaMaja Morela
Jakob ČukJakob Čuk
Marjana DebevecMarjana Debevec
sirotišnica (foto: Radio Vatikan)
sirotišnica

Papež bo jutri obedoval v sirotišnici

Svet | 24.06.2016, 14:20 Marjana Debevec

Gyumri, ki je drugo največje mesto v Armeniji, je kraj, ki je bil izbran, da bo papež Frančišek tam med svojim apostolskim potovanjem daroval sveto mašo. Področje je leta 1988 prizadel uničujoč potres, v katerem je umrlo več kot 25 tisoč oseb. Danes 71-letna redovnica sirskega izvora s. Arousiag Sajonia v mestu vodi sirotišnico, ustanovljeno po tisti naravni katastrofi. Papež se bo prav tja jutri odpravil na kosilo.

Papež res prihaja k nam?

Za Radio Vatikan je s. Arousiag Sajonia povedala, da novici o obisku svetega očeta v Armeniji sprva niti ni verjela: »'Papež, ta človek, za katerega vsak dan molim, oseba, ki mi je zelo všeč, prihaja k nam, v to majhno sirotišnico, da bi videl naše otroke?' Toda nadškof mi je odvrnil: 'Res je, papež prihaja k vam na kosilo in tudi, da bi si nekoliko odpočil. Pripravite sobe.'« Redovnica je nadškofu na to odgovorila, da bo »vse pustila tako, kot je«, saj ve, da sedanji papež ne želi, da bi se za njegov obisk pripravljale izredne stvari. Pa vendar je delegaciji fundacije 'Pomoč Cerkvi, ki trpi', zagotovila, da so sestre za papežev počitek pripravile najboljšo sobo, ki jo imajo. Otroci mu bodo zapeli tudi nekaj pesmi v italijanskem jeziku in mu podarili bronast kip, ki upodablja dva otroka, kako iščeta dom.

16-letna Anahir in 72-letna Rosa

V izjavi za javnost pred papeževim obiskom fundacija navaja primera dveh izmed mnogih oseb, za katere skrbijo sestre v Gyumriju. Prva je 16-letna Anahir. Njen oče je umrl že pred več leti, mati, ki cele dneve dela, pa zanjo ni mogla več skrbeti in jo je zato zaupala sestram. Druga pa je 72-letna Rosa iz dnevnega centra za starejše, kjer svetega očeta pričakujejo prav tako nestrpno kot v sirotišnici. Rosa ima tri otroke, a vsi živijo daleč. Brez podpore sester, katerim je izredno hvaležna, tako ne bi imela nikogar, ki bi skrbel zanjo. V centru so starejšim ljudem vsak dan na razpolago trije obroki in topla kopel. Zlasti slednja predstavlja dragoceno priložnost, saj v okolišu večina domov nima tople vode. Gyumri namreč še vedno nosi globoka znamenja potresa.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.