Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Alen SalihovićAlen Salihović
Vsepravoslavni koncil (foto: Radio Vatikan)
Vsepravoslavni koncil

Na pravoslavnem koncilu sprejet prvi dokument

Svet | 22.06.2016, 10:45 Marjana Debevec

Na vsepravoslavnem koncilu na Kreti so udeleženci enoglasno sprejeli prvega izmed šestih koncilskih dokumentov. Njegova vsebina govori o poslanstvu pravoslavne Cerkve v današnjem svetu, ima pa pet poglavij in sicer: Dostojanstvo človeške osebe, Svoboda in odgovornost, Mir in pravičnost, Mir in zavračanje vojne ter Odnos Cerkve do diskriminacije.

Kot je za tiskovni urad pojasnil metropolit Ignacij iz Demetriasa in Almyrosa, so besedila sad petih predkoncilskih vsepravoslavnih konferenc, ki so zasedale v švicarskem Chambesyju. Na srečanju vodilnih patriarhov v Chambesyju v letošnjem januarju so dokument podpisali vsi vodilni patriarhi z izjemo delegacije patriarhata iz Antiohije.

Besedilo nosi pečat metropolita Janeza iz Pergamona, ki je imel kot predsednik pripravljalnih konferenc precejšen vpliv na njegovo sestavo, pojasnjuje pravoslavni tiskovni urad. Koncilski dokument o »Misijonu pravoslavne Cerkve« je bil z le nekaterimi manjšimi popravki enoglasno sprejet, ob čemer so bili v celoti zavrnjeni predlogi sprememb metropolita Hierotheosa Vlachosa iz Naupaktosa. Vlachos naj bi po besedah opazovalcev besedilo zastavil povsem na novo, v smislu, naj bi se Cerkev ne prilagajala današnjemu svetu, ampak da bi se svet ravnal po Cerkvi. Tudi drugi grški škofje so glasovali za zavrnitev tovrstnih sprememb v besedilu.

Besedilo je sestavljeno iz petih kratkih poglavij z mednaslovi »Dostojanstvo človeške osebe«, »Svoboda in odgovornost«, »Mir in pravičnost«, »Mir in zavračanje vojne« ter »Odnos Cerkve do diskriminacije«. V dodatnem šestem poglavju je zapisanih petnajst konkretnih predlogov za »Poslanstvo pravoslavne Cerkve kot priče ljubezni v služenju«, v katerih je govora o človekoljubnih vprašanjih, krivicah v gospodarskih sistemih, lakoti in revščini, uničevanju in varovanju okolja, zaščiti življenja od spočetja do naravne smrti, pa tudi o etičnih vprašanjih v bioloških znanostih.

Enoglasno potrjena s strani koncilskih očetov je bila po navedbah tiskovnega urada tudi solidarnostna poslanica patriarhu sirske pravoslavne Cerkve Ignaciju Aphremu II., ki se je minulo nedeljo za las izognil atentatu.

Kot je še slišati iz krogov udeležencev, naj bi ciprski metropolit Izaija Kykkotis iz Tamasosa predlagal ustanovitev stalnega notranjega pravoslavnega urada za begunska vprašanja in druge stiske. Predlog je bil sprejet z bučnim aplavzom.

Zasedanje koncila bo trajalo do konca tedna.

Svet, Cerkev po svetu
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...