Štefan IskraŠtefan Iskra
Jakob ČukJakob Čuk
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Bartolomej pravoslavne voditelje poziva k odgovornosti in udeležbi na koncilu

Cerkev po svetu | 16.06.2016, 10:41 Marta Jerebič

Na Kreti se bo v nedeljo začel prvi vsepravoslavni koncil po 1200 letih. Vendar pa so udeležbo zaradi nerešenih sporov in nestrinjanja z vsebino zasedanja odpovedale 4 pravoslavne Cerkve – ruska, bolgarska, gruzijska in antiohijska, medtem ko si je srbska premislila in potrdila udeležbo. Carigrajski ekumenski patriarh Bartolomej I. je že prišel na Kreto, druge patriarhe pa je pozval k odgovornosti in poudaril, da so bili konec januarja v Ženevi soglasni o dnevnem redu koncila. Uvodnega bogoslužja in prve seje se bo udeležila tudi katoliška delegacija pod vodstvom Papeškega sveta za spodbujanje krščanske edinosti, kardinala Kurta Kocha.

Na enotedenskem vsepravoslavnem koncilu naj bi se zbrali voditelji 14 avtokefalnih oziroma samostojnih pravoslavnih Cerkva, ki naj bi razpravljali o nekaterih vprašanjih, s katerimi se danes po svetu soočajo pravoslavni verniki. Gre za vprašanja, povezana z zakonsko zvezo, statusom nepriznanih cerkva, mestom pravoslavja v sodobnem svetu in odnosom do drugih vej krščanstva. Prav povabilo ekumenskih opazovalcev na uvodno in sklepno sejo je povzročilo kar nekaj razprav med pravoslavnimi patriarhi. Nekateri so povabilu odkrito nasprotovali, je za Radio Vatikan povedal zgodovinar, profesor in pravoslavni duhovnik, Nicolas Kazarian. Pojasnil je, da je ekumensko vprašanje povzročilo napetosti med konservativnimi pravoslavnimi Cerkvami in tistimi, ki so bolj odprte za dialog z drugimi kristjani. Ta vsepravoslavni koncil po njegovih besedah kaže veliko manjšo odprtost kot drugi vatikanski koncil v Katoliški Cerkvi v 60-ih letih prejšnjega stoletja. A dodaja: »Pravoslavna Cerkev mora stopiti v 21. stoletje in ekumenizem so ena od vrat, ki vodijo vanj.«

Vsepravoslavni koncil so sicer začeli pripravljati že pred 50 leti. Tako je nastalo 6 dokumentov za zasedanje, med drugim o zakonski zvezi in postu. Osnutek slednjega je bil narejen že v času, ko so bile številne pravoslavne Cerkve še pod sovjetsko oblastjo – takrat so bili ljudje diskriminirani, če so se postili. Danes, ko se je geopolitična situacija spremenila, se bolj postavlja vprašanje, kako naj se pravoslavni verniki soočijo s problemom potrošništva.

Kazarian je omenil še dokument o poslanstvu Cerkve v današnjem svetu. Po njegovih besedah je zelo pomemben, saj kaže na to, da pravoslavje hoče vstopiti v dialog, namesto da ostane izolirano, in postane ključni igralec pri naslavljanju družbenih in političnih problemov v današnjem svetu.

Ruska pravoslavna Cerkev, ki velja za največjo in z najvišjim številom pripadnikov, svojo odločitev o neudeležbi utemeljuje s pojasnilom, da bo vrhovno zasedanje pravoslavnih Cerkva prej povzročilo dodatni razkol kakor pa zedinjenje.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Jubilanti z nadškofom Cviklom (photo: Nadškofija Maribor) Jubilanti z nadškofom Cviklom (photo: Nadškofija Maribor)

Somaševanje jubilantov z nadškofom Cviklom

Na praznik apostola Tomaža je v mariborski stolnici potekalo slovesno somaševanje duhovnikov jubilantov. Somaševanje je vodil nadškof Alojzij Cvikl, ki se je z jubilanti zahvalil Bogu za dar ...

Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal) Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal)

Matija Golob in Ambrož Brezovšek obhajala novi maši

Župniji Šmartno pri Litiji in Vojnik sta te dni pravi izvir veselja za Cerkev v Sloveniji. Veselita se namreč novih maš, ki sta ju včeraj pela Matija Golob in Ambrož Brezovšek. »Eno je potrebno« ...

Tereza navdušuje s svojimi recepti (photo: Osebni arhiv) Tereza navdušuje s svojimi recepti (photo: Osebni arhiv)

Kulinarična mornarka

Tereza Poljanič je bila med prvimi, ki je pri nas vodila televizijske kulnarične oddaje, s katerimi je v našem prostoru začela širiti zavest o zdravi prehrani, kaj to sploh je in kako pripravljati ...