Jože BartoljJože Bartolj
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup

Bartolomej pravoslavne voditelje poziva k odgovornosti in udeležbi na koncilu

Cerkev po svetu | 16.06.2016, 10:41 Marta Jerebič

Na Kreti se bo v nedeljo začel prvi vsepravoslavni koncil po 1200 letih. Vendar pa so udeležbo zaradi nerešenih sporov in nestrinjanja z vsebino zasedanja odpovedale 4 pravoslavne Cerkve – ruska, bolgarska, gruzijska in antiohijska, medtem ko si je srbska premislila in potrdila udeležbo. Carigrajski ekumenski patriarh Bartolomej I. je že prišel na Kreto, druge patriarhe pa je pozval k odgovornosti in poudaril, da so bili konec januarja v Ženevi soglasni o dnevnem redu koncila. Uvodnega bogoslužja in prve seje se bo udeležila tudi katoliška delegacija pod vodstvom Papeškega sveta za spodbujanje krščanske edinosti, kardinala Kurta Kocha.

Na enotedenskem vsepravoslavnem koncilu naj bi se zbrali voditelji 14 avtokefalnih oziroma samostojnih pravoslavnih Cerkva, ki naj bi razpravljali o nekaterih vprašanjih, s katerimi se danes po svetu soočajo pravoslavni verniki. Gre za vprašanja, povezana z zakonsko zvezo, statusom nepriznanih cerkva, mestom pravoslavja v sodobnem svetu in odnosom do drugih vej krščanstva. Prav povabilo ekumenskih opazovalcev na uvodno in sklepno sejo je povzročilo kar nekaj razprav med pravoslavnimi patriarhi. Nekateri so povabilu odkrito nasprotovali, je za Radio Vatikan povedal zgodovinar, profesor in pravoslavni duhovnik, Nicolas Kazarian. Pojasnil je, da je ekumensko vprašanje povzročilo napetosti med konservativnimi pravoslavnimi Cerkvami in tistimi, ki so bolj odprte za dialog z drugimi kristjani. Ta vsepravoslavni koncil po njegovih besedah kaže veliko manjšo odprtost kot drugi vatikanski koncil v Katoliški Cerkvi v 60-ih letih prejšnjega stoletja. A dodaja: »Pravoslavna Cerkev mora stopiti v 21. stoletje in ekumenizem so ena od vrat, ki vodijo vanj.«

Vsepravoslavni koncil so sicer začeli pripravljati že pred 50 leti. Tako je nastalo 6 dokumentov za zasedanje, med drugim o zakonski zvezi in postu. Osnutek slednjega je bil narejen že v času, ko so bile številne pravoslavne Cerkve še pod sovjetsko oblastjo – takrat so bili ljudje diskriminirani, če so se postili. Danes, ko se je geopolitična situacija spremenila, se bolj postavlja vprašanje, kako naj se pravoslavni verniki soočijo s problemom potrošništva.

Kazarian je omenil še dokument o poslanstvu Cerkve v današnjem svetu. Po njegovih besedah je zelo pomemben, saj kaže na to, da pravoslavje hoče vstopiti v dialog, namesto da ostane izolirano, in postane ključni igralec pri naslavljanju družbenih in političnih problemov v današnjem svetu.

Ruska pravoslavna Cerkev, ki velja za največjo in z najvišjim številom pripadnikov, svojo odločitev o neudeležbi utemeljuje s pojasnilom, da bo vrhovno zasedanje pravoslavnih Cerkva prej povzročilo dodatni razkol kakor pa zedinjenje.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...