Islamska država prevzela odgovornost za napad v Orlandu
Svet | 13.06.2016, 13:26 Petra Stopar
Američani se poklanjajo žrtvam najbolj krvavega strelskega napada v zgodovini ZDA, ko je 29-letnik afganistanskega rodu v nedeljo v klubu v Orlandu na Floridi ubil najmanj 50 ljudi, 53 pa je ranjenih. V mnogih mestih so poostrili varnostne ukrepe. Policija domnevne zveze napadalca z Islamsko državo še preiskuje, čeprav je ta danes uradno prevzela odgovornost za napad. Tega sta ostro obsodila tako ameriška muslimanska skupnost kot Katoliška Cerkev.
Napadalec Omar Mateen, državljan ZDA afganistanskih korenin, je za tarčo izbral gejevski nočni klub Pulse. Policija je posredovala in ga med streljanjem ubila. Motiv za napad za zdaj ni znan. Zvezni preiskovalni urad je potrdil, da je napadalca predhodno že preiskoval, a pri njem ni našel nič obremenilnega, je pa Mateen izrekel zvestobo skrajni Islamski državi pred pokolom.
»Naša podpora je pri prebivalcih, ki so doživeli grozovit napad na svoje mesto. Čeprav preiskava še ni končana, lahko rečemo, da je bilo to dejanje terorizma in sovraštva. Skupaj smo kot Američani ogorčeni, žalujemo in smo odločeni, da branimo svoje ljudi,« je v nagovoru državljanom dejal ameriški predsednik Barack Obama, čigar izjave je že kritiziral republikanski predsedniški kandidat Donald Trump, ki se sprašuje, zakaj dogodkov enostavno ne označi za »radikalni islam«, kar da je strelski pohod bil.
A napadalčev oče je medijem zatrdil, da sinovo dejanje nima ničesar z vero in da ni vedel, da sin »v svojem srcu goji sovraštvo«, se pa je spomnil, da ga je pred meseci hudo razburil pogled na poljubljanje dveh moških. Kot zelo nasilnega in vzkipljivega, celo »duševno prizadetega«, je napadalca opisala njegova nekdanja žena, ki je od njega odšla, ker jo je pretepal.
Nad napadom je tako kot muslimanska pretresena ameriška Katoliška Cerkev. Škof v Orlandu John Noonan, škof iz Baltimora William Lori in nadškof Joseph Kurtz, predsednik škofovske konference, so žrtvam in njihovim sorodnikom zagotovili molitveno in duhovno bližino, svoje pismo sožalja je poslal tudi papež Frančišek, ki izraža upanje, da se bo čim prej našel »način, kako učinkovito prepoznati in preprečiti razloge za to grozovito in absurdno nasilje, ki tako globoko vznemirja željo ameriškega naroda in celotnega človeštva po miru«.
Direktor Sveta za ameriško-islamske odnose Nihad Nawad je napad označil za zločin iz sovraštva in poudaril, da ne sme biti tolerance za nobene skrajneže. Tudi po besedah predsednika Afganistana Ašrafa Ganija napadi na civiliste niso sprejemljivi pod nobenim pogojem. Zgroženost nad napadom je izrazilo tudi slovensko zunanje ministrstvo.