Jaka KorenjakJaka Korenjak
Helena KrižnikHelena Križnik

Bruselj dogovor s Turčijo ocenjuje kot uspešen

Svet | 11.06.2016, 15:00 Petra Stopar

Evropska komisija je prepričana, da dogovor Bruslja in Ankare o vračanju nezakonitih migrantov v Turčijo deluje, saj je od njegove uveljavitve število prihodov teh prebežnikov proti Evropi močno upadlo. Predsednik komisije Jean-Claude Juncker je pri tem izrazil priznanje Turčiji, ki je po njegovem prepričanju s sprejetjem številnih beguncev storila več kot vse evropske države.

EU in Turčija sta 18. marca dosegli dogovor o zajezitvi nezakonitih migracij v Evropo, ki med drugim predvideva vračanje migrantov, ki so nezakonito prišli na grške otoke iz Turčije, nazaj v Turčijo. Predvideva tudi shemo eden za enega, v skladu s katero bi za vsakega Sirca, vrnjenega v Turčijo, drugega Sirca preselili iz Turčije v EU.

Predstavnica Evropske komisije Mina Andreeva je na četrtkovi novinarski konferenci novinarjem o številu vrnjenih prebežnikov od časa uveljavitve dogovora do danes povedala: »Iz Grčije v Turčijo je bilo doslej vrnjenih 449 prebežnikov, od tega 18 Sircev. Prav tako je bilo 449 sirskih beguncev iz Turčije preseljenih v države članice unije. Med državami, ki so sprejele sirske begunce, so Nemčija, Finska, Nizozemska, Švedska, Italija in Luksemburg.« Če je v minulih tednih na grške otoke prispelo še približno 110 migrantov dnevno, so jih v zadnjih dveh dneh zabeležili zgolj po osem, je še povedala govorka komisije.

Da je dogovor s Turčijo kljub grožnjam trden in da deluje, meni tudi Juncker. V pogovoru za regionalni nemški časnik Südwest Presse je sicer priznal, da Ankara ni enostaven sogovornik, da pa se je s Turčijo treba pogovarjati tudi, ko gre za zaščito zunanjih meja unije. Poudaril je, da država, ki nudi zavetje trem milijonom beguncem, »stori bistveno več kot vse evropske države skupaj« in da si to »zasluži spoštovanje«. V zvezi z begunskim vprašanjem prvi komisar meni, da ni EU tista, ki ji je spodletelo, saj sta Evropski parlament in komisija pripravila ustrezne predloge. Težava je po njegovem v tem, da večina članic ne izpolnjuje svojih zavez.

Svet, Evropska Unija
Križev pot v rimske Koloseju (photo: Vatican media) Križev pot v rimske Koloseju (photo: Vatican media)

Papež: Jezusov križ ruši zidove in briše dolgove

Križev pot, ki bo letos v rimskem Koloseju potekal pod vodstvom kardinala Balda Reine in po meditacijah papeža Frančiška, prinaša globoko sporočilo: Jezusov križev pot je pot ljubezni, ki se ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«