Molitev Katoliške Cerkve za uspeh pravoslavnega koncila
Slovenija | 11.06.2016, 07:17 Marjana Debevec
Papeški svet za edinost med kristjani vernike nocoj vabi k molitvi za vsepravoslavni cerkveni zbor na Kreti. V papeški baziliki sv. Pavla zunaj obzidja bodo molili za uspeh prvega koncila pravoslavne Cerkve v zadnjih več kot dvanajstih stoletjih.
Pod geslom »Vse je poklical k edinosti« se bo med 19. in 26. junijem 350 škofov grške pravoslavne cerkvene družine z vsega sveta zbralo na Kreti na »veliki in sveti sinodi«. Gre za prvo tovrstno srečanje danes štirinajstih samostojnih (avtokefalnih) Cerkva v novi dobi. Svojo udeležbo sta v teh dneh odpovedala Bolgarska pravoslavna Cerkev in pravoslavni patriarhat v Antiohiji. Slednji kot razlog navaja nerazrešen spor z jeruzalemskim patriarhatom v zvezi s sodno oblastjo.
Pravoslavni škofje naj bi sicer na sinodi odgovorili na razne stare probleme, ki burkajo vode pravoslavja. Med njimi so vprašanje podelitve “avtokefalnosti”, to je popolne neodvisnosti upravnega vodenja neke pravoslavne Cerkve, ali vprašanje jurisdikcije nad Cerkvami v pravoslavni diaspori (to so pravoslavne Cerkve zunaj nacionalnih držav). Preučili bodo tudi pravila medsebojnega kanoničnega priznanja med pravoslavnimi Cerkvami.
Toda na koncilu se bodo predvsem spraševali, kako naj Cerkev, Božje ljudstvo in pastirji skupaj, odgovarja na probleme družbe, ki jo prizadevajo individualizem, uživaštvo, zlorabe oblasti in zavračanje svetosti človeške narave. Gre za zlorabe, ki so posledično v nasprotju z bratskim sožitjem in resnično pravičnostjo.
Če se bo pravoslavna cerkev odpravila na takšno pot, se bodo začele uresničevati sanje ekumenskega patriarha Atenagore, ko je v zgodovinsko zelo težkih okoliščinah leta 1961 sklical prva vsepravoslavna srečanja, da bi preroško dal nov zagon krščansko pravoslavni misli. To se je zgodilo prav v času ozračja drugega vatikanskega cerkvenega zbora in je doseglo svoj višek v objemu sprave med Pavlom VI. in Atenagoro v Jeruzalemu leta 1964. Takrat se je končal razkol iz leta 1054.
Tokratno zasedanje pravoslavnih škofov pa je zelo pomembno tudi za nadaljevanje ekumenskega dialoga, zato ga molitveno podpira tudi Katoliška Cerkev.