Maja MorelaMaja Morela
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup
Kapela božjega groba (foto: Radio Vatikan)
Kapela božjega groba

Začeli obnovo kapele Božjega groba

Cerkev po svetu | 07.06.2016, 14:37 Marta Jerebič

V Sveti deželi so včeraj začeli obnovitvena dela v kapeli Božjega groba, ki je sicer stabilna, a potrebuje nujne posege zaradi dolgoletne izpostavljenosti vlagi in dimu sveč. Poleg tega je treba konstrukcijo zaščititi pred nevarnostjo škode, ki bi jo lahko povzročil potres. Dela bodo trajala od osmih mesecev do enega leta, vendar bodo romarji lahko v tem času še naprej obiskovali baziliko.

Kot je pokazala raziskava Tehniške univerze iz Aten, je statika kapele v baziliki Božjega groba že močno ogrožena. Razlog za to so poleg pomanjkljivosti v tedanji gradnji tudi številni obiskovalci, ki si vsak dan ogledujejo baziliko. Krščanske veroizpovedi v Jeruzalemu so se v letošnjem marcu dogovorile, da bodo načete marmorne plošče v kapeli nad Jezusovim grobom počasi očistile ali nadomestile, spodnje prostore pa naj bi statično utrdili.

Dela potekajo zgodaj zjutraj in pozno zvečer, tako da obiski romarjev in turistov niso prekinjeni. Projekt bo stal 3,3 milijona dolarjev, denar pa bodo zagotovile Katoliška Cerkev, grško pravoslavna Cerkev in armenska apostolska Cerkev. Aprila je precejšnjo vsoto prispeval tudi jordanski kralj, čeprav višina daru ni znana. Znano pa je, da kralj Abdualah II. ne samo v besedah, ampak tudi z dejanji podpira sožitje med muslimani in kristjani v svetu, še posebej pa v Sveti deželi.

Kot je že pred časom poročala Družina, enotno mnenje za obnovo bazilike velja za precejšnje presenečenje, saj dokument iz leta 1852, ki določa lastniške in uporabniške pravice svetih krajev krščanstva, pravzaprav ne dopušča nikakršnih sprememb. Tudi v preteklosti so bila kakršna koli gradbena dela opravljena z veliko težavo, v večini primerov pa sploh ne.

Kapela je postavljena nad krajem, ki so ga že v času urejanja bazilike Božjega groba v začetku 4. stoletja častili kot Jezusov grob. Gradnja nad antičnimi skalami je bila večkrat poškodovana ali uničena. Da bi jo zavarovali pred zrušenjem, jo od leta 1947 podpira mreža iz jeklenih nosilcev.

Cerkev po svetu
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...