Švicarski škofje razočarani nad izidom referenduma
Svet | 07.06.2016, 10:30 Marjana Debevec
Katoliški škofje v Švici so izrazili obžalovanje nad izidom nedeljskega referenduma o dopustnosti pred vsaditvene diagnostike pri zarodkih. Zdravnikom je tako dana prosta pot za raziskave na človeških zarodkih zunaj materinega telesa, torej preden pride do presaditve v maternico.
Privolitev Švicarjev v spremembo zakona o reproduktivni medicini pomeni korak nazaj, je izjavil predsednik Švicarske škofovske konference, lausannski škof Charles Morerod. Prenovljeni zakon ogroža celostno zaščito človeškega življenja od začetka do konca, je opozoril škof. »Priznanje polnega dostojanstva človeškega bitja, predvsem najšibkejših, je temeljnega pomena za pravično družbo«, je prepričan predsednik Švicarske škofovske konference.
Na referendumu je 62 odstotkov švicarskih volivcev potrdilo, da se pod določenimi pogoji sme izvajati genske raziskave na umetno spočetih zarodkih, preden se te vsadi v maternico ženske. Pari s težkimi dednimi boleznimi in pari, ki na naraven način ne morejo spočeti otroka, bi imeli možnost tovrstne diagnostike, ob čemer bi bilo mogoče pri zarodkih pred vsaditvijo ugotoviti morebitne kromosomske motnje, kakršna je denimo Downov sindrom.
Zakon tudi dopušča, da se po novem v posameznem ciklu obravnave spočne dvanajst zarodkov in ne le treh, prav tako jih ni več potrebno nemudoma vsaditi v maternico, ampak se jih sme zamrzniti za kasnejšo obravnavo. Prepovedano ostaja spočetje zarodkov iz izvornih celic ali denimo določanje spola zarodka.
»V številnih primerih se odstranijo zarodki, ki veljajo za morebitne nosilce bolezni ali invalidnosti, in ti zarodki niso deležni človeka vredne obravnave«, je poudaril škof Morerod. »Naša želja je ponoviti vsem invalidnim osebam, da verjamemo v njihovo celovito dostojanstvo in se veselimo, da jih v življenju spremlja toliko ljudi«, je škof zatrdil v imenu celotne škofovske konference.