Slovenska vojska dobila prvo brezpilotno letalo
Politika | 16.07.2016, 12:00 Petra Stopar
Da bi izpolnila zavezo Nata, je Slovenska vojska kupila prvo brezpilotno letalo, ki bo pomagalo tudi pri reševanju življenj. Predstavitve letala, ki jo je na vadbišču Bač pri Knežaku v sredo pripravil direktorat za logistiko ministrstva za obrambo, se je udeležila tudi ministrica za obrambo Andreja Katič.
Kljub temu, da je do sprejetja nove uredbe prepovedana uporaba brezpilotnih letal, pa to za vojsko ne velja. Ta je morala v sklopu zavez Nata pridobiti zmogljivosti za opremo ene bataljonske skupine, in sicer sistema brezpilotnih letal.
Na razpis ministrstva se je prijavilo pet ponudnikov, v končnem izboru pa je bilo izbrano podjetje C-Astral iz Ajdovščine, ki je s svojim letalnim sistemom ponudilo ceno 375.000 evrov. »Vanjo so poleg treh letalnikov vključeni še zemeljska postaja in set rezervnih delov ter šolanje prvih operaterjev tega sistema,« je povedal državni sekretar Marko Gruden in dodal, da je glavni namen uporabe brezpilotnega letalnika izvidništvo.
To je poudarila tudi ministrica Katičeva: »Z nakupom brezpilotnih letal smo uresničili enega izmed ciljev zmogljivosti, ki bo pomagal reševati življenja. Gre za pripomoček za izvidništvo, opazovanje in obveščevalne dejavnosti, po drugi strani pa gre tudi za dvonamensko opremo, ki lahko sodeluje pri pomoči Civilni zaščiti in tudi drugim državnim organom pri naravnih nesrečah in odkrivanju požarov v naravi ali pri morebitnem nadzoru državne meje. Veseli smo tudi, da je letalo izdelek slovenskega podjetja.«
Brezpilotne letalnike, ki ne bodo oboroženi, bo torej vojska v prvi vrsti uporabljala za izvidništvo na misijah, na primer v Afganistanu. Že pred časom so na Direktoratu za logistiko poudarili, da brezpilotni letalniki lahko letijo do 30 kilometrov in lahko posnamejo ves teren ter zaznajo dogajanje na njem, kar pomeni praktično 100-odstotni nadzor nad terenom. Prav zaradi možnosti preleta take razdalje, bodo brezpilotniki uporabni tudi ob naravnih nesrečah, denimo ob požarih. Ker so njihovi posnetki zelo natančni, saj določajo koordinate, se jih ne da primerjati z letalniki, ki se lahko kupijo za nekaj tisoč evrov.
Poveljnik voda brezpilotnih letal stotnik Tom Pečar je po navedbah Morsa povedal, da se trenutno usposabljajo štirje operaterji, do konca letošnjega leta pa bodo usposobili še deset operaterjev, in dodal: »Brezpilotni letalniki bodo namenjeni podpori enotam Slovenske vojske, predvsem motorizirani bataljonski bojni skupini, ki ji bodo zagotavljali izvidniške podatke. Ta pridobitev je pomembna, ker je sredstvo moderno in zagotavlja širok spekter nadzora prostora, predvsem pa hitrost pridobivanja podatkov. Če smo prej pošiljali izvidnike na območje in za to porabili nekaj ur ali kakšen dan, lahko danes podatke pridobimo v 10–20 minutah.«