Cerar: Uprava Luke Koper naj nemudoma uredi razmere, na ultimate ne pristajam
Slovenija | 02.07.2016, 14:36 Marjana Debevec
Zaradi nadaljevanja blokade v Luki Koper je tovorni promet na slovenskem železniškem omrežju popolnoma ustavljen. Uporni delavci zahtevajo pogovor z premierjem Mirom Cerarjem, vodstvo Luke pa mu je že poslalo urgentni dopis. Svet delavcev je ob tem je vlado obtožil laži. Pridobili so namreč mnenje ministrstva za infrastrukturo, v katerem to predlaga, da se vprašanje odnosov med državo in Luko Koper kot koncesionarjem za območje koprskega pristanišča ureja v okviru prenove koncesijske pogodbe, omenja pa tudi možnost vzpostavitve pristaniške uprave. Premier Cerar pa je vodstvo Luke Koper naj zagotovi normalen proces, sicer bo odgovarjalo za škodo.
Svet delavcev je prepričan, da je iz teh dodatnih pojasnil jasno razvidno, da je Gašperšič zavajal javnost, ko je trdil, da vlada ne razmišlja o ustanovitvi pristaniške uprave in o odpiranju koncesijske pogodbe ter o podeljevanju delov pristanišča drugemu koncesionarju. Predsednika vlade Mira Cerarja zato poziva, naj pride v Koper in zaposlenim iskreno in enkrat za vselej pojasni, kakšne načrte ima vlada s pristaniščem. "V nasprotnem primeru bo ta vlada nosila celotno odgovornost za nastalo situacijo in posledice," so opozorili. Premier Cerar pa jim je odgovoril, da so ultimati delavcev nesprejemljivi in da delavci ne bodo vodili državna podjetja, še manj pa državo. Vodstvo Luke Koper pa je pozval, naj zagotovi normalen proces, sicer bo odgovarjalo za škodo.
Je pa Cerar ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravka Počivalška poklical, naj se nemudoma vrne iz tujine in se še danes sestane z vodstvom Luke Koper in Slovenskih železnic ter ugotovi, kaj se dogaja. Poročilo pričakuje še danes.
Cerar je spomnil, da je v preteklih dneh javno pozval k ravnanju v smeri umiritve razmer v Luki Koper in Kopru pred petkovo skupščino, na kateri naj bi na predlog Slovenskega državnega holdinga zamenjali tri nadzornike. Po Cerarjevih besedah je SDH prepoznal nastale razmere, temu prisluhnil in na skupščini zato tudi umaknil predlog za menjavo, ki je vznemiril Luko Koper in javnost na Obali. Na vprašanje, ali je šlo za navodilo politike vodstvu holdinga, pa je odgovoril, da se ni vmešaval v delo nikogar.
Iz Luke Koper so medtem sporočili, da so vsi vhodi in izhodi v pristanišče blokirani. Prehod zaposleni dovolijo le tovornjakom s hitro pokvarljivim blagom. Trenutno je po pojasnilih Luke v pristanišču privezanih pet ladij, dve pa čakata na sidru. Zaradi blokade je v pristanišču ostalo tudi šest vlakovnih kompozicij pripravljenih za odvoz blaga, medtem ko 40 vlakov ni moglo v pristanišče.
Kot je znano, delavci zahtevajo odstop ministra za infrastrukturo Petra Gašperšiča, ki mu očitajo sabotažo projekta drugi tir Koper-Divača, in državnega sekretarja na ministrstvu za finance Metoda Dragonje. V sporočilu za javnost so bili delavci kritični še ob včerajšnjih besed predsednika državnega zbora Milana Brgleza, ki je zaprtje vhoda v pristanišče za tovornjake označil za atentat na podjetje in na državo ter uporne delavce pozval, naj svojih privilegijev ne postavljajo pred koristi Luke Koper, Obale in Slovenije.
Po besedah neimenovanih delavcev Luke Koper te izjave kažejo na popolno aroganco, predrznost in vzvišenost v odgovarjanju "človeka iz elitnega kroga privilegirancev". Brgleza pozivajo, da se javno opraviči delavcem Luke za izrečene žalitve, v nasprotnem primeru pa tudi njega pozivajo k odstopu s funkcije.